Letišti Praha v roce 2012 klesl zisk o 216 milionů Kč.

10.01.2014

 
    Praha 9. ledna (ČTK) - Letiště Václava Havla Praha v roce 2012 hospodařilo s hrubým ziskem 774 milionů korun při tržbách převyšujících pět miliard korun. Proti předchozímu období jde o meziroční pokles zisku o 216 milionů korun před zdaněním, vyplývá z výroční zprávy, kterou letiště zveřejnilo. Meziroční srovnání výkonnosti letiště ale komplikuje skutečnost, že v průběhu roku 2011 se kompletní infrastruktura letiště přesunula do mateřského Českého Aeroholdingu (ČAH), sdělila dnes ČTK mluvčí ČAH Michaela Lagronová.    "Při srovnání výsledků let 2011 a 2012 je potřeba zohlednit výnosy Českého Aeroholdingu za rok 2012," uvedla Lagronová. Po převodu vzletových drah, terminálů a další infrastruktury v dubnu 2011 do ČAH pražské letiště za jejich používání Aeroholdingu platí. Zisk samotného Aeroholdingu z pronájmu v roce 2012 dosáhl 781 milionů korun. Za devět měsíců předchozího období vydělal na pronájmu infrastruktury a budov v areálu letiště 303 milionů korun.

    Po započtení těchto dat se je podle Lagronové možné výsledky hospodaření letiště v obou letech považovat za téměř srovnatelné s mírným poklesem v roce 2012. Ten byl způsobený růstem cen energií a nákladů na zimní údržbu a poklesem počtu cestujících u národního dopravce ČSA procházejícího ozdravným zeštíhlovacím procesem, dodala mluvčí.

    Samotné České aerolinie v roce 2012 hospodařily s výsledkem 849 milionů Kč při tržbách 13,7 miliardy korun. Ke kladnému hospodářskému výsledku si ale aerolinie pomohly prodejem akcií společnosti B.aircraft, prostřednictvím které financují leasing části letadlové flotily. Samotný provoz letecké dopravy skončil ve ztrátě několika set milionů korun.

    Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje firmy vlastněné státem podnikající v oboru letectví. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby. Celá skupina dosáhla v roce 2012 hrubého zisku 2,6 miliardy korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka