Rusko zpřísnilo odbavování na letištích, platí zákaz tekutin

08.01.2014


    Moskva 8. ledna (ČTK) - Ruská letiště od dnešního dne zabavují bez výjimky veškeré tekutiny, které chtějí cestující v příručních zavazadlech vzít na palubu letadel. Podle agentury RIA Novosti o novém režimu letištního odbavení rozhodla státní letecká agentura Rosaviacija kvůli zajištění bezpečnosti únorové olympiády v Soči. Zákaz přepravy tekutin, aerosolů a gelů v příručních zavazadlech potvrdilo moskevské letiště Šeremeťjevo.    Některá ruská letiště už dříve při odbavení cestujícím odebírala tekutiny v objemu větším než 100 mililitrů. Ze zákazu byly vyjmuty léky a tekutá strava pro děti. Tentokrát je ale podle RIA Novosti zákaz absolutní bez ohledu na množství - na palubu letadel je možné přinášet pouze "k životu nezbytné" léky, a to jen tehdy, pokud se cestující prokáže potvrzením od lékaře.

    Nařízení Rosaviacije je platné celostátně, zatím se ale podle ruských novinářů uplatňuje jen na moskevských letištích Šeremeťjevo, Domodědovo a Vnukovo. Reportéru rozhlasové stanice Echo Moskvy na šeremeťjevském mezinárodním letišti dnes ráno odebrali kapky do nosu.

    Zákaz se podle agentury Interfax vztahuje i na lepidla a malířské barvy. Cestující je buď umístí do kufrů odbavených do zavazadlového prostoru letadla, nebo o ně při prohlídce před odletem přijdou.

    Echo Moskvy předpokládá, že nové omezení bude platit do konce března. Nicméně Rosaviacija své nařízení časově nijak neohraničila. Vysvětlila jej tím, že hrozba teroristických útoků přetrvává a že letadla jsou "nejzranitelnější", protože nesou ruské státní symboly.

    Na jihu Ruska začala v úterý platit rozsáhlá bezpečnostní opatření, vyhlášená v souvislosti s únorovou olympiádou v Soči. Město a okolí je de facto v karanténě, vjezd přespolním je zakázán, doprava omezena a zásobování podřízeno přísnému režimu. Lodě se nesmějí plavit okolo přístavů v Soči a v Gelendžiku. Ke zpřísnění bezpečnostních opatření přispěly koncem roku dva krvavé teroristické útoky, které v nedalekém Volgogradu připravily o život 34 lidí.

    Olympijské hry se v Soči uskuteční od 7. do 23. února, paralympijské hry od 7. do 16. března.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka