Před pěti lety byl ukončen provoz na berlínském letišti Tempelhof

30.10.2013


    Berlín/Praha 29. října (ČTK) - Před pěti lety, 30. října 2008, definitivně utichl letecký provoz na legendárním berlínském letišti Tempelhof. Jedno z nejstarších letišť na světě, které se řadí i mezi největší stavby světa, zažilo rozkvět v době nacismu, ale do srdcí Berlíňanů se vrylo díky své klíčové roli během leteckého mostu, jímž spojenci udržovali při životě západní zóny Berlína od června 1948 do května 1949, kdy na ně sovětská okupační správa uvalila pozemní blokádu.    Hlavními argumenty pro uzavření letiště bylo to, že je zastaralé, jeho provoz neefektivní a neekologický, protože bylo obklopené bytovou zástavbou.

    Původní vojenské cvičiště Tempelhofer Feld bylo využíváno jako přistávací plocha od počátků letectví. Status letiště získal Tempelhof v říjnu 1923. Ve 30. letech pak byl na přání nacistického vůdce Adolfa Hitlera mohutně rozšířen a podobu, kterou mu vtiskl architekt Ernst Sagebiel, si zachoval prakticky dodnes. Až do poslední chvíle využívali toto ohromné letiště s impozantním neoklasicistním terminálem, ležící nedaleko centra města a obklopené bytovou zástavbou, především byznysmeni a celebrity navštěvující německou metropoli.

    Ranveje a přilehlé plochy se po uzavření letiště proměnily v odpočinkový park, který s oblibou využívají Berlíňané pro sportování nebo pikniky. V rozlehlých prostorách bývalého terminálu se pořádají veletrhy a společenské akce; v komplexu si otevřela sídlo řada firem. Přesto velká část této mamutí, památkově chráněné stavby zůstává běžně veřejnosti uzavřena a nahlédnout do ní je možné jen s turistickými prohlídkami.

    V Berlíně nyní fungují letiště Schönefeld a Tegel, která jsou ale zastaralá a která již kapacitně přestávají zvládat nápor cestujících. Nahradit by je mělo nové mezinárodní letiště Willyho Brandta, jehož otevření však bylo již několikrát odloženo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka