Nový letoun Airbus A350 poprvé vzlétne v pátek

13.06.2013


    Paříž 11. června (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus uskuteční první let se svým nejmodernějším modelem A350 v pátek 14. června, sdělila dnes společnost. Nový letoun Airbusu bude konkurovat stroji Dreamliner od amerického rivala Boeing.    Stroj A350 zažije debut těsně před největším letošním aerosalonem v Le Bourget u Paříže, který se koná od 17. do 23. června. Letoun má odstartovat v 10:00 SELČ z centrály Airbusu v Toulouse.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo světa a mezi aerolinkami si získal velkou oblibu díky své úspornosti. A350 má být díky lehkým materiálům z uhlíkových kompozit podobně úsporný a stejně jako Dreamliner je určen pro dálkové lety.

    Airbus doufá, že jeho nový stroj naruší vedoucí pozici Boeingu na trhu dálkových velkokapacitních letounů, zvláště když Boeing musel dreamlinery v lednu kvůli závadě na baterii na čtyři měsíce odstavit. Podle odhadu Boeingu se v tomto segmentu prodají v příštích dvou desetiletích letadla za nejméně jeden bilion dolarů (asi 20 bilionů korun).

    Na letounu A350 Airbus pracoval sedm let a jeho vývoj stál asi 15 miliard dolarů (289 miliard Kč). Jeho předvedení tři dny před aerosalonem předznamenává tamní ostrý boj o zakázky mezi evropským a americkým výrobcem.

    Airbus už na A350 získal více než 600 objednávek. Dodávky nových strojů chce společnost zahájit ve druhém pololetí tohoto roku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka