Aero Vodochody potvrdilo odstoupení z tendru pro polskou armádu

10.06.2013

    Odolena Voda (u Prahy) 10. června (ČTK) - Největší tuzemský výrobce letadel Aero Vodochody potvrdil odstoupení z tendru na dodávky 12 cvičných letadel pro polskou armádu. Podle vyjádření společnosti je výběrové řízení problematické, má nejasné zadání, jsou v něm chyby a je požadována velmi vysoká bankovní garance. ČTK to dnes oznámila mluvčí firmy Tereza Kryšpínová. Ve hře byl kontrakt za 1,5 miliardy zlotých (asi devět miliard korun).

    "S ohledem na chaotický postup ze strany zadavatele a nejasnosti v zadání tendru jsme se rozhodli svou účast v nabídkovém řízení ukončit. Polskou stranu jsme o tomto rozhodnutí informovali v předstihu před termínem uzávěrky podávání nabídek," uvedl prezident společnosti Ladislav Šimek.

    Firma z tendru odstoupila v červnu. Dalším z důvodů bylo například to, že na přípravu nabídky bylo podle Aera vzhledem k rozsahu požadovaných informací málo času. Aero obdrželo zadání 13. května a termín odevzdání byl stanoven na 7. června, uvedla společnost v tiskové zprávě.

    Aero Vodochody už polské armádě nabízelo podzvukové bitevníky L-159 v prvním tendru, který byl zrušen v prosinci 2011. "Na rozdíl od tendru v roce 2011, jehož hlavním problémem byly velmi selektivní požadavky na letoun favorizující vybrané uchazeče, vyplývaly současné problémy především z nejednoznačného a vágního zadání," stojí v tiskové zprávě.

    Společnost polské armádě nabízela dvoumístný cvičný letoun L-159, který svým vybavením odpovídá požadavkům na cvičný typ pro budoucí piloty jedné z nejmodernějších verzí stíhacích letounů F-16, které Polsko provozuje. L-159 je cvičný podzvukový letoun, který slouží ve vojenském letectvu České republiky. Pro polský tendr Aero podle Kryšpínové pracovalo na upravené verzi plně odpovídající polským podmínkám včetně zapojení polského leteckého průmyslu do dodávek.

    Polsko s pořízením nových strojů počítá v letech 2016-2017. Kromě letadel chtějí Poláci celý výcvikový systém včetně trenažéru a logistického zabezpečení. Předběžné nabídky na dodávku letounů pro polskou armádu podle ministerstva obrany poskytly tři firmy: italská Alenia Aermacchi s nejmodernějším strojem M 346 Master, britský koncern BAE Systems s letounem Hawk a americká firma Lockheed Martin, která nabídla jihokorejské letouny T-50.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka