Korean Air získaly za 68 milionů Kč 44procentní podíl v ČSA

11.04.2013


    Praha 10. dubna (ČTK) - Jihokorejský dopravce Korean Air získal podíl v Českých aeroliniích. Za 44 procent akcií zaplatí 67,5 milionu korun, což podle analytiků odpovídá hodnotě dlouhodobě ztrátových ČSA. Kupní smlouvu dnes podepsali zástupci státu, Českého Aeroholdingu a korejských aerolinií. Završila se tím dlouholetá snaha vlády, najít pro ČSA vhodného strategického partnera.

    Vstup Korean Air do ČSA je krok správným směrem, řekl předseda vlády Petr Nečas. Podle něj jsou korejské aerolinie špičkovou společností, která působí na rychle rostoucím asijském trhu. Z toho má do budoucna profitovat i pražské letiště, které se stane uzlovým bodem pro přestup z Asie.
   
    Pokud by se pro ČSA partner nenašel, jejich budoucnost by nebyla zdaleka tak optimistická, řekl ministr financí Miroslav Kalousek. "Situace v evropském leteckém byznysu je složitá. Skončila celá řada společností a před námi byly jen dvě možnosti, buď pro ČSA získat silného strategického partnera, nebo začít uvažovat o likvidaci ČSA," uvedl Kalousek.

    Korejská firma získá prostřednictvím ČSA snadnější přístup na trh letecké dopravy v Evropě. V Českých aeroliniích bude mít jedno místo ve tříčlenné dozorčí radě.

    ČSA s Korean Air dlouhodobě spolupracují. Na základě takzvané dohody o sdílení kódu si obě společnosti vzájemné prodávají letenky na lety druhého dopravce. "Pro nás jsou České aerolinie důvěryhodným partnerem, s nímž chceme expandovat do střední a východní Evropy," uvedl předseda představenstva korejských aerolinií Jang Ho-čo, podle kterého má česká letecká společnost velký prostor pro růst.

    Vstup významného dopravce, který zaměstnává zhruba 21.000 lidí a provozuje 146 letadel, bude mít pro ČSA celou řadu výhod. ČSA například budou moci snížit náklady na nákup služeb a techniky díky množstevním slevám při společných nákupech. Výhodou pro oba dopravce má být rovněž plánované sladění letových harmonogramů, kdy budou jednotlivé lety obou partnerů na sebe navazovat.

    O možném prodeji bývalých dceřiných firem ČSA stát v nejbližší době neuvažuje. Na rozdíl od snahy prodat samotné ČSA totiž vláda v případě těchto společností není pod časovým tlakem. Kdyby ale v budoucnu měly Korean Air o tyto organizace zájem, je možné o tom jednat, dodal Kalousek.

    Mezi bývalé dceřiné firmy ČSA, které jsou nyní součástí Českého Aeroholdingu, patří CSA Technics, která poskytuje servisní podporu leteckým společnostem, Czech Airlines Handling, který se zabývá odbavováním cestujících a letadel, Czech Airlines Services, které působí jako pracovní agentura, a Holidays Czech Airlines.

    Hodnota celých ČSA podle nedávného odhadu společnosti Ernst & Young činí 148 milionů korun, cena nabízená Korejci tak podle odborníků odpovídá hodnotě prodaného podílu. O ČSA zprvu jevily zájem i Qatar Airways, nakonec ale nabídku ke koupi Českých aerolinií nepodaly.

    ČSA v roce 2011 hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly ČSA ztrátu 3,7 miliardy korun. Loňské výsledky společnost dosud neoznámila.

    Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení tehdy zůstalo jen konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá, protože vítězné konsorcium si podle ní kladlo řadu nepřijatelných podmínek. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka