Před 80 lety poprvé zakroužila letadla nad Mount Everestem

02.04.2013

    Londýn/Praha 2. března (ČTK) - Krátce po desáté hodině 3. dubna 1933 zakroužila dvě letadla pilotovaná britskými letci nad nejvyšší horou světa Mount Everestem. Před 80 lety tak mohl člověk poprvé vidět z výšky himálajské velikány - i když jen z kokpitu otevřeného dvouplošníku. Trvalo ještě celých 20 let, než na vrcholu Mount Everestu stanula lidská noha. Zdolat horu se podařilo v květnu 1953 Novozélanďanovi Edmundu Hillarymu a šerpovi Tenzingu Norkejovi.

    Piloti, kteří tehdy Mount Everest přeletěli, nebyli žádní začátečníci. Jak poručík David McIntyre, tak jeho kolega markýz z Clydesdalu patřili k nejzkušenějším letcům RAF. Vrcholek střechy světa přeletěli ve výši kolem 30 metrů na strojích Westland, několikrát ho obkroužili a pořídili přitom řadu fotografií. Byl to na tehdejší dobu mimořádný výkon: oba stroje musely prokázat vynikající vlastnosti pro lety ve výškách, stabilitu a ovladatelnost, piloti zase schopnost vyrovnat se s působením velké nadmořské výšky.

    Markýz z Clydesdalu převzal po smrti svého otce v roce 1940 titul vévody z Hamiltonu a později se stal všeobecně známým kvůli kontaktům s nacistickým pohlavárem Rudolfem Hessem. Když v květnu 1941 Hess uletěl do Británie, přistál na padáku nedaleko vévodova sídla a spekulovalo se o tom, že v celé akci měl význačný předák tehdejší opozice Hamilton prsty. 

Zdroj ČTK
wikipedie
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka