Nad Jižní Koreou přelétly americké strategické bombardéry B-2

28.03.2013

    Soul/Washington 28. března (ČTK) - Americká armáda dnes vyslala k cvičnému přeletu nad Jižní Koreu dva své bombardéry B-2, které jsou vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary a které jsou schopny nést jaderné pumy. Podle Spojených států se jednalo o "odstrašující misi" v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově, které vyvolal únorový severokorejský jaderný test a hrozby útoků na Jižní Koreu a USA ze strany Pchjongjangu.

    Oba letouny odstartovaly z Whitemanovy letecké základny ve státě Missouri a shodily makety bomb na cíle na jihokorejském území. Celou cestu o délce 20.800 kilometrů zvládly bez přistání, uvedla americká armáda ve svém prohlášení.

    "Bombardér B-2 je důležitou součástí amerického stálého, mohutného odstrašujícího vojenského potenciálu v asijsko-pacifickém regionu," konstatovala americká armáda.

    Bombardéry byly nasazeny v rámci probíhajícího americko-jihokorejského společného vojenského cvičení Foal Eagle, které započalo 1. března a skončí 30. dubna. Manévry vyvolaly rozhořčení Severní Koreje, stejně jako nedávné zpřísnění sankcí v Radě bezpečnosti OSN, které je reakcí na třetí jadernou zkoušku KLDR.

    Nasazení bombardérů Northrop Grumman B-2 Spirit nepochybně dále vyhrotí napětí v oblasti poté, co KLDR v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Pchjongjang rovněž vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku zajišťující naléhavou komunikaci mezi armádami obou Korejí.

    V průběhu tohoto měsíce přelétly nad Jižní Koreou také americké bombardéry B-52, které nesly střely s plochou dráhou letu s doletem 3000 kilometrů. Jižní Korea vyjádřila přesvědčení, že střely nesly jaderné hlavice. Cílem těchto přeletů je ukázat Pchjongjangu odhodlání USA bránit svého jihokorejského spojence proti jakékoli agresi.

Zdroj ČTK
Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka