Ryanair: How low can you go?

10.12.2012

    Zajímavé, ale z hlediska letové bezpečnosti značně nežádoucí letové show zažili 23. září návštěvníci německého letiště Memmningen. V novém bulletinu německého Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod, Bundestelle fur Flugunfalluntersuchung, BFU, se totiž lze dozvědět, že B737-800 zmíněné společnosti při nezdařeném pokusu o vyhlídkový let nad jmenovaným letištěm překročil závazně stanovenou bezpečnou letovou výšku AGL 1000 stop.

    To je BFU hodnoceno jako „velmi závažné porušení letových předpisů s předpokladem k letecké nehodě“. „Teprve po dosažení letové výšky pouhých 450 stop nad letištěm začala osádka stroje znova stoupat do potřebné letové hladiny. V té době ji již palubní odpovídač i další výstražná čidla varovala „Caution:Terrain“ a „Terrain,Terrain, Pull Up!“.

    Na palubě letu číslo FR-3214 z Manchesteru bylo 135 pasažérů a 6 členů osádky. Stroj na místní dráze bez problémů přistál až na druhý pokus“, dodává k tomu zmíněný Bulletin. Zajímavé je, že BFU trvá na tom, aby piloti všech strojů i při jakémkoliv ručně řízeném přiblížení na přistání na kterémkoliv německém letišti závazně dodržovali pravidla IFR, což v praxi znamená, že úřad vyžaduje striktní dodržení zahájení klesání na přistání z bezpečné letové výšky tisíc stop.

    Nutno dodat, že problémy regionálních či nízkonákladových leteckých společností, např. v USA, s dodržováním závazných předpisů o letové bezpečnosti např. právě při přiblížení na přistání, vedly v minulých desetiletích k řadě katastrof při těchto letových manévrech a logicky i ke ztrátám životů osádek i pasažérů. I zde totiž velmi mrazivě platilo nepsané úsloví: „Odstartovat můžeš, přistát musíš“.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/luftfahrt/airlines/bfu-ryanair-boeing-73...BFU: Ryanair Being 737 unterschritt IFR Mindesthohe deutlich

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka