Airbus asi splní celoroční plán prodeje, zaostává ale za Boeingem

10.12.2012

    Paříž 7. prosince (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus v listopadu prodal 186 letadel. Za prvních 11 měsíců letošního orku se tak celkový prodej vyšplhal na 646 kusů, což znamená, že firma asi splní plánovaný cíl na letošní rok. Ten počítá s prodejem 650 letadel. Navzdory příznivým zprávám ale Airbus výrazně zaostává za svým americkým rivalem, společností Boeing.

    V čistém vyjádření, které zohledňuje i zrušené zakázky, Airbus od ledna do listopadu prodal 585 letadel. Počet letadel, která už firma dodala svým zákazníkům, činil 516. Cílem Airbusu na letošní rok je prodat víc letadel, než jich dodá odběratelům. Za prvních 11 měsíců se firmě tento cíl splnit podařilo.

    Airbus ale i tak letos přijde o prvenství ve výrobě letadel. Boeing totiž zažívá nebývalý úspěch se svým novým úsporným letounem 737 Max. Loni ještě bodoval Airbus, který si díky poptávce po modernizovaném stroji A320neo zajistit 64 procent celosvětového trhu dopravních letadel. Nikdy v minulosti přitom tak velký díl trhu neměl.

    Kdyby se zohlednilo dvouleté období, tedy 2011 a 2012, pak by Airbus i Boeing měly každý zhruba stejný díl trhu dopravních letadel. Jeho hodnota se pohybuje kolem 100 miliard dolarů (asi dva biliony Kč).

    Airbus a Boeing spolu nyní vedou reklamní válku, ke které výrazně přispěla konfliktní tvrzení o přednostech jejich modernizovaných letadel. Obě firmy zdůrazňují, že právě to jejich letadlo je úspornější a má delší dolet.

    Boeing na svých internetových stránkách uvádí, že od začátku letošního ledna do 4. prosince prodal 1156 letadel a přijal žádost o zrušení zakázek na 104 letounů. Čistý počet zakázek tak činil 1052. Od ledna do listopadu pak Boeing dodal na trh 537 letadel.

    Airbus v roce 2006 prohrál s Boeingem každoroční závod o nové zakázky. Nicméně v počtu dodaných letadel si ale do loňského roku devět let po sobě držel prvenství.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka