Před 40 lety poprvé přistál v Ruzyni velkolepý Jumbo Jet

07.11.2012

    Praha 7. listopadu (ČTK) - Velkolepý dopravní letoun Boeing 747 patří ještě dnes mezi relativně vzácné návštěvníky ruzyňského letiště. První "Jumbo Jet" přitom na zdejší ranveji přistál již necelé tři roky po zavedení letounu do služby, 8. listopadu 1972. Mohutný aeroplán v barvách společnosti Air India, pojmenovaný po starověkém císaři Vikramáditjovi, si tehdy ale na Ruzyň jen "odskočil" z linky New York-Bombaj, aby do Indie dopravil šest desítek československých turistů.

 


    O týden později přistála v Ruzyni za velkého zájmu veřejnosti další indická "sedmčtyřisedmička", ta ale byla na dlouhou dobu poslední. Častěji začaly přilétat Jumbo Jety až po listopadu 1989, opakovaně byly k vidění například v roli amerického prezidentského letounu Air Force One. Pravidelné osobní lety však - až na neúspěšný pokus Korean Air z roku 2004 - zůstávají jen přáním leteckých nadšenců. Od podzimu 2004 je alespoň každý týden několikrát k vidění nákladní verze Boeingu 747 tchajwanské společnosti China Airlines.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka