Honda létá

05.11.2012

    Konkurence na letouny této třídy velmi nabitém trhu malých biz-jetů se brzy ještě zvýší. Již v roce 2013 se na něm totiž objeví první malý dopravní stroj světoznámého automobilového výrobce, japonské Hondy.

    Zajímavé je, že Honda-Jet, poháněný dvěma motory HF-120, bude vyráběn v nově postavené továrně v americkém Greensboro. Nejde ovšem o žádný letově nevyzkoušený prototyp. Tři z pěti dosud postavených strojů během zkušebních letů bez problémů nalétaly stovky letových hodin. Počátkem příštího roku se k nim přidá čtvrtý, plným vnitřním vybavením opatřený téměř sériový letoun.

 


    Také třináct společností GE Honda Aero Engines dosud vyrobených motorů HF 120 o výkonu motoru 2095 liber dosud ve zmíněných strojích bez problémů při pozemních testech i zkušebních letech absolvovalo a nalétalo 5500 hodin. Čekají je ovšem ještě klíčové testy chování motoru při nasátí ptáka, chování při působení silného střihu bočního větru a testy letové vytrvalosti.

    Teprve po jejich uskutečnění mohou být výsledky testů předány FAA. Výrobci motoru doufají, že FAA příští rok schválí jeho provoz. Zajímavé je, že také HF 120 se budou vyrábět u GE v Massachusetts, později u dceřinné společnosti GE Honda v Burlingtonu v Severní Karolíně. Pozoruhodné je, že zde má být vyráběno tisíc HF 120 ročně. Koncem roku 2013 tak první uživatelé budou moci začít naplno užívat první malou létající Hondu.

--
Pramen
http://www.aerokurier.de/de/business-aviation/flugzeuge/honda jet-produktion-hat-begonnen.103124.htm: Honda -Jet: Produktion begonnen

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka