Reuters: Mzdová jednání v Lufthanse po více než roce finišují

05.11.2012

    Frankfurt 4. listopadu (ČTK) - Napjatá arbitrážní jednání mezi německou leteckou společností Lufthansa a jejím palubním personálem zřejmě finišují. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává agentura Reuters. Spor o platy a pracovní podmínky by tak po více než roce mohl skončit možná už v polovině listopadu, není ale jasné, s jakým výsledkem. Pokud by spor vyústil ve stávku, firmě hrozí milionové ztráty a rušení letů v klíčovém předvánočním období.

 


    "My se domníváme, že něco bude oznámeno 13. listopadu. Buď dohoda, anebo krach jednání," řekl zdroj. Hovořil však pod podmínkou zachování anonymity, protože jednání jsou důvěrná. Rozhovory jsou ale podle něj těžké a názorové rozdíly zcela zřetelné.

    Německý časopis Focus předtím informoval, že během jednání už několikrát hrozil krach. Původně měl být výsledek rozhovorů oznámen už příští týden, podle zdrojů časopisu z okruhu vyjednávačů se ale protáhnou minimálně do zmíněného 13. listopadu.

    Rovněž zdroje Focusu nevyloučily zkrachování rozhovorů, což by pravděpodobně znamenalo novou stávku palubního personálu nejspíš před Vánocemi. Hlavním bodem sváru podle magazínu dál zůstává míra zvýšení mezd, v níž se představy aerolinií a odborového svazu UFO, který zastupuje palubní personál, stále rozcházejí.

    UFO navrhuje, aby byl palubním zaměstnancům na příštích 15 měsíců zvýšen plat celkem o pět procent. Lufthansa nabízí pouze 3,5 procenta, a to na příští tři roky.

    Mluvčí Lufthansy odmítl informace médií komentovat a odkázal rovněž na důvěrnou povahu rozhovorů. Obě strany spolu jednaly 13 měsíců. V létě ale rozhovory ztroskotaly, letušky a stevardi Lufthansy proto v září několikrát stávkovali a donutili tehdy společnost zrušit stovky letů. Po této vlně stávek se obě strany dohodly na obnovení jednání za pomoci prostředníka.

    Lufthansa je největším leteckým přepravcem v Německu. Pokud se s palubním personálem nedohodne a vypuknou nové protesty, byla by zřejmě nucena zrušit více než 1000 letů. To by pro ni znamenalo vysoké ztráty, protože o dovolených a v období kolem Vánoc aerolinky vydělávají nejvíc. Ztráty by se pak mohly vyšplhat možná až na desítky milionů eur.

    Lufthansa mezitím pokračuje v programu snižování nákladů, který by měl do roku 2015 zvýšit ziskovost až o 1,5 miliardy eur (37,9 miliardy Kč). Management si ale přeje, aby svým dílem přispěl i palubní personál. Firma chce například více využívat nízkonákladovou součást Germanwings, což je jablkem sváru. Palubní personál se obává, že jim pak zaměstnavatel předloží nové pracovní smlouvy, kde už budou nižší platy.

    Když Lufthansa minulý týden zveřejnila výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí, varovala zároveň, že bude muset pokračovat ve snižování nákladů. Firmu tíží vysoké ceny leteckého paliva, vedle toho pociťuje také negativní dopady evropské dluhové krize, což se odráží ve slabší poptávce.

    "Nemůžeme vyloučit nucené snižování počtu zaměstnanců, chceme se ale chovat maximálně zodpovědně a já věřím, že to zvládneme," řekl ve vysílání německé televize Phoenix ředitel Lufthansy Christoph Franz.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka