Luna má ADS

02.11.2012

    Bezpilotní prostředky různého druhu se nad mnoha nebezpečnými světovými bojišti, např. nad Afganistanem, začínají velmi množit. Není divu. Jde o jednoduché a relativně levné bezpilotní stroje, řízené operátorem ze vzdáleného stanoviště. Při jejich případném zničení nepřítelem tedy nehrozí ztráta lidského života pilota za kniplem.

    Na druhé straně ale může čilý pohyb malých a obtížně identifikovatelných letounků být nemalým problémem pro lety dalších letounů v bojovém prostoru a srážka s bezpilotním strojem by se mohla stát osudná pro drahý pilotovaný letoun jakékoli velikosti.


    Německá společnost EMT, vyrábějící a provozující pro německou armádu na afghánském bojišti bezpilotní průzkumný prostředek LUNA, se rozhodla tomuto nebezpečí účinně čelit. Počátkem října na jednom z afghánských letišť bez problémů z již padesátého operačního průzkumného letu přistál bezpilotní letoun LUNA, vybavený transpondérem ADS-B. ADS, Automatic Dependent Surveillance Broadcast, je podle EASA, která jej nedávno certifikovala do „ostrého“ letového provozu, „elektronickou jistotou, díky níž může řízení letové kontroly lépe koordinovat letový provoz v určeném vzdušném prostoru.    Používání transpondéru ADS-B také umožňuje lépe kontrolovat operační lety LUNY a ulehčuje její integraci do prostoru s řízeným letovým provozem “.

    Samotná Luna je bundeswehrem v zahraničních operacích nasazována od roku 2000. Všestranný a velmi flexibilní systém, který je možné odstartovat nejen ze země, ale i  z obrněných vozidel, může nosit různé druhy vybavení. Velitelé pozemních jednotek dostávají díky jeho činnosti velmi aktuální informace o bojové situaci.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/luftwaffe/uav/emt-luna-fliegt-mit-ads-b-... EMT LUNA fliegt mit ADS-B

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka