Na pardubickém letišti skončila modernizace, začal ostrý provoz

26.09.2012

    Pardubice 25. září (ČTK) - Na pardubickém letišti skončila modernizace technického zázemí, letiště zahájilo ostrý provoz. Rozšiřovaly se a zkvalitňovaly technické a servisní služby. Letiště nyní má nové zázemí technické obsluhy letadel, v rámci projektu vznikl také nový areál leteckých pohonných hmot a zásobníky paliva. Rozšířila se také ranvej. Náklady projektu dosáhly částky 265 milionů korun. Slavnostního odhalení stavby se zúčastnil mimo jiné ministr dopravy Pavel Dobeš.

    "Jsem rád, že na pardubickém letišti funguje spolupráce civilního a vojenského letiště. Tady se v praxi ukazuje, že může fungovat. Navíc Pardubice a také Pardubický kraj jsou jedním z významných dopravních uzlů. Spojují se tady železniční koridory, vede tudy dálnice. Civilní letiště může růst a má potenciál do budoucna," uvedl Dobeš.

    Letiště na modernizaci získalo z evropských fondů 85 procent uznatelných nákladů. Kvůli obavě ze zmanipulovaného tendru byla dotace na konci loňského roku pozastavena, po více než dvou měsících bylo financování obnoveno.

    Počet pasažérů, kteří v letošním prvním pololetí využili mezinárodní letiště v Pardubicích, meziročně vzrostl o dvě třetiny. Minulý rok od ledna do konce června letiště odbavilo 29.245 cestujících, tento rok jich bylo o 19.491 více. Za dobrými letošními výsledky stojí rozšíření leteckého spojení s Ruskem. Pravidelné linky do Pardubic létají z Moskvy, od června i z Petrohradu. Podíl ruských pasažérů tvoří odhadem 85 procent.

    Pardubické letiště využívají v letní sezoně cestovní kanceláře k charterovým letům. Letadla míří do Turecka, Řecka, Španělska a Bulharska.

    Mezinárodní letiště provozuje společnost EBA. Dvě třetiny v ní vlastní Pardubice, třetinu Pardubický kraj.

    Letiště mě dvě části, a to civilní a vojenskou. Vojenská část slouží například k výcviku pilotů a odlétají odsud i stroje, které zásobují jednotky v zahraničí. V případě oprav na letišti v Čáslavi odsud startují i stroje Jas-39 Gripen. Přítomnost letiště a potažmo vojenských letounů dráždí některé obyvatele z jeho okolí. Vznikla i občanské sdružení, která si nepřejí, aby se letiště dál rozšiřovalo a aby zde vojáci cvičili. Část obyvatel z okolí letiště trvale upozorňuje na hluk, vlna odporu se zvedla zvláště po letošní zprávě, že v Pardubicích by mohlo vzniknout vrtulníkové výcvikové centrum NATO. Armádní měření v letech 2004 a 2009 porušení hlukových limitů neprokázala, nyní se armáda chystá hluk v okolí letiště měřit znovu.

    Přítomnost vojáků na pardubickém letišti je ale velmi důležitá z ekonomického hlediska, stejně jako je pro vojáky důležitá přítomnost civilní složky letiště. Vzájemně se totiž mohou dělit o náklady na provoz.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka