Stávka v Lufthanse ochromila tři letiště, hrozí po celém Německu

05.09.2012

    Berlín 4. září (zpravodaj ČTK) - Letiště v Berlíně a Frankfurtu nad Mohanem dnes od rána částečně ochromila osmihodinová stávka palubního personálu největší německé letecké společnosti Lufthansa. Od 13:00 SELČ se protest letušek a stevardů za mzdové požadavky přesunul do Mnichova, kde má trvat do půlnoci. Lufthansa zrušila přes 300 letů, mimo jiné i čtyři spoje s Prahou, což podle ní postihlo více než 43.000 cestujících. Škody odhadla na několik milionů eur. V pátek jí navíc hrozí 24hodinová stávka po celém Německu.

    Dnešní stávka začala v 05:00 SELČ na berlínském letišti Tegel a o hodinu později ve Frankfurtu, který je největším letištěm v zemi. Tyto protesty skočily ve 13:00 a ve 14:00 SELČ. Na obou letištích se už od rána tvořily u přepážek dlouhé fronty cestujících, kteří se snažili přerezervovat své lety nebo získat náhradní spojení.

    Televize n-tv mluvila například s jedním z pasažérů, který v takové frontě čekal hodinu a stále ani neviděl na její začátek. Většina cestujících přesto brala tyto komplikace s pochopením a podle agentury DPA panoval na letištích jen omezený chaos. Mnoho pasažérů využilo možnost vyměnit letenky za jízdenky na vlaky, které tak dnes v Německu čelily zvýšenému náporu cestujících.

    Odpoledne nastala podobná situace na druhém největším německém letišti v Mnichově, kde se odboráři chystají stávkovat 11 hodin. To je zatím nejdelší přerušení práce během nynějších nátlakových akcí odborového svazu UFO. Palubní personál aerolinií stávkoval ve Frankfurtu už minulý pátek, a to osm hodin. Tehdy vypadlo 190 letů a na zemi zůstalo 26.000 cestujících.

    V pátek je palubní personál Lufthansy připraven stávkovat 24 hodin na všech německých letištích. Pohrozilo tím dnes večer vedení UFO. Celodenní plošnou stávku může podle něj odvrátit jen žádost aerolinií o zprostředkování rozhovorů bez stanovení předběžných podmínek.

    Dnes musela Lufthansa ve Frankfurtu zrušit okolo 250 příletů a odletů, včetně čtyř spojů s Prahou. V Berlíně odpadlo asi 20 letů a v Mnichově se jich neuskuteční minimálně další stovka. Patnáct spojů Lufthansa už také odvolala na středu, kdy se očekávají dozvuky dnešní stávky. Spoje s Prahou podle webu Lufthansy mezi nimi zatím nejsou.

    Vedle vnitroněmeckých a kontinentálních letů odboráři svůj protest tentokrát rozšířili na dálkové trasy. Celkem podle Lufthansy dnes vypadne asi polovina letů na krátkých a středních vzdálenostech a zhruba třetina dálkových.

    UFO požaduje pro více než 18.000 letušek a stevardů zvýšení mezd o pět procent. Aerolinie nabídly 3,5 procenta. Nástupní plat palubního personálu u Lufthansy je podle UFO 1450 eur hrubého (36.000 Kč) a podle odsloužených let se může vyšplhat až na 4000 eur (zhruba 100.000 Kč) hrubého měsíčně.

    Odborářům se také nelíbí přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je součástí úsporného programu aerolinií, a využívání smluv na dobu určitou.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka