Do Leteckého muzea v Olomouci přijel prototyp dopravního letounu

27.08.2012

    Olomouc 24. srpna (ČTK) - Prototyp moderního dopravního letounu Aero Ae-270 Ibis dnes rozšířil sbírky Leteckého muzea v Olomouci. Na otevřeném kamionu dorazil z Prahy, letadlo pochází z produkce Aera Vodochody. Podle ředitele muzea Zdeňka Svobodníka se jedná o desátý prototyp v pořadí a je to i bez křídel nejkompletnější prototyp tohoto typu, který dosud závod opustil.

    "Je to nové dopravní letadlo pro osm pasažérů. Projekt je certifikovaný, ale zatím se nedostal do sériové výroby. Dostali jsme zatím kompletní trup, křídla získáme po ukončení certifikace," uvedl Svobodník.

    Letoun měří 12 metrů na délku a přes tři metry na výšku. Jeho hmotnost je do 1,5 tuny. Letadlo přijelo v demontovaném stavu. "Letoun bude mít v muzeu významné místo, jelikož je to nejnovější výrobní program co se týče dopravního letounu na našem území. Do muzea se většinou tyto stroje dostávají až tehdy, když je zavedená sériová výroba. Doplníme tím vývojovou řadu jiných prototypů. V tomto stavu tato letadla v Česku zatím k vidění nejsou," doplnil Svobodník. Letoun muzeum zakoupilo za symbolickou jednu korunu. Návštěvníci mohou vidět vyložený letoun již dnes odpoledne či o víkendu. Dalších několik dní ale potrvá jeho montáž.

    V muzeu je nyní 18 letounů. Stejný počet letadel bude do Olomouce teprve převezen, muzeum stroje získalo od německé armády či Vojenského historického ústavu v Praze.

    Olomoucké Letecké muzeum rozšířilo expozici i před zahájením letošní sezony. Díky tomu si jeho návštěvníci mohou prohlédnout zkušební kluzák L-13 TJ, pohyblivý trenažér MiG TL 21 či pozemní vojenskou techniku. Exponáty lidé najdou v jednom z hangárů bývalých kasáren sovětské armády poblíž neředínského letiště. Na počátku září zde bude při leteckém dni slavnostně představen tank LT 38.

    Kromě shromažďování samotných exponátů se pracovníci muzea věnují i záchraně historických dokumentů, jejich digitalizaci a archivaci. Restaurují vlastní exponáty či předměty pro jiná letecká muzea v ČR i v zahraničí. Muzeum vzniklo v roce 2010.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka