Jihlavan airplanes dnes představil v Henčově nový typ ultralightu

16.07.2012

Jihlava 14. července (ČTK) - Nový typ ultralehkého sportovního letounu dnes svým zákazníkům i veřejnosti poprvé představila jihlavská společnost Jihlavan airplanes. Červený prototyp dvoumístného stroje Skyleader 400 se objevil nad henčovským letištěm dvě hodiny po poledni. Firma se výrobou malých letadel zabývá léta, v sériové výrobě má nyní tři typy. Kupují je soukromé osoby i letecké školy. Odbyt je hlavně v zahraničí.

"Letadla nabízíme takřka do celého světa - máme již 230 letadel ve 22 zemích," řekl ČTK obchodní manažer Miroslav Boubela. Prodány byly třeba do USA, Ekvádoru, Jihoafrické republiky, Austrálie a Jižní Koreje. Důležitým trhem jsou státy EU, pro které zejména je chystán nový letoun Skyleader 400.
   
Firma chce upoutat i milovníky sportovního létání v Česku. "Český trh vzrůstá," vysvětlil Boubela. Zájem zákazníků také rozhodne o zařazení nového typu do sériové výroby. Přípravy na její spuštění by trvaly nejméně do poloviny příštího roku.
   
Vývoj novinky Skyleader 400 trval půl druhého roku. "Má být pohodlným, rychlým a relativně levným letounem, který by měl konkurovat největším hráčům na trhu," řekl Boubela. Cestovní rychlost stroje by měla překročit 200 kilometrů v hodině. Díky větší nádrži na palivo by jedno natankování mělo stačit na víc než sedm hodin letu. "To znamená, že maximální dolet by měl být přes 1400 kilometrů na jedno natankování," doplnil.
   
Jihlavan airplanes nyní vyrábí letouny Skyleader 200, Skyleader 500 a Skyleader 600. "Ve všech případech se jedná o celokovové dolnoplošníky s různým zaměřením využití dle typu - privátní hobby létání, pro letecké školy a aerokluby i pro pohodlné cestování na dlouhé trasy," upřesdnil Boubela. V posledních šesti letech má firma nový typ každý druhý rok.
   
Pořizovací cena letadla se pohybuje od 1,6 milionu korun do 2,5 milionu, podle výbavy. Podle Boubely jsou tyto stroje nejlevnější vstupní branou do motorového létání. Pilotní průkaz stojí okolo 40.000 korun bez DPH.
   
Ultralehké letouny se v Jihlavě vyrábí od roku 1996. Podnik, který má teď 70 zaměstnanců, se zabývá i subdodávkami pro letecký průmysl. Montují se tam struktury dveří na velké komerční letadlo Airbus A320.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka