Dreamliner létá akrobacii

13.07.2012

    10. července spatřili četní návštěvníci jednoho z největších světových leteckých veletrhů v britském Farnborough velmi neobyčejnou letovou ukázku. Nejmodernější dopravní stroj světa, Boeing 787-8 Dreamliner v barvách budoucího uživatele, blízkovýchodních aerolinií Qatar Airways téměř bezprostředně po startu rychlostí 170 uzlů, 315 kilometrů za hodinu, znatelně zvýšil výkon svých motorů a začal v neobvykle strmém úhlu 40 stupňů stoupat k obloze nad letištěm.

    Po chvíli následovaly bezproblémové ostré zatáčky dokonce i v úhlu sedmdesát stupňů. Na závěr předvedl zkušební pilot Boeingu Mike Carriker „touch nad go“, během nějž si díky velmi nízké úrovni hluku motorů stroje při opětovném vzletu zřejmě mnoho diváků ani nepovšimlo, že letoun opět vzlétá. „Nevzpomínám si, že by Boeing s jím vyráběným dopravním letounem během posledních dvaceti let na velkých leteckých veletrzích předváděl také ukázky akrobatického létání“, dodává k tomu Ray Conner, současný vedoucí manažér Boeing Commercial Airplanes.

 


    A co k tomu říká zmíněný zkušební pilot Carriker? „Cílem téměř akrobatických letových ukázek, při nichž bylo během zrychlení dosaženo přetížení 2G, bylo seznámit nejen budoucího uživatele, Qatar Airways, ale i další zájemce o nejmodernější dopravní stroj světa s tím, jak elegantní, obratný a tichý stroj Dreamliner je“. O velmi slibné budoucnosti supermoderního „stroje snů“ svědčí i to, že na témže veletrhu výrobce jeho pohonných jednotek, motorářská firma Rolls Royce oznámil, že s výrobcem stroje podepsal dohodu, že od roku 2016 bude výhradní pohonnou jednotkou nového modelu Boeing 787-10X velmi moderní dvouproudový motor Rollls-Royce Trent 1000 TEN(TEN=Thrust,Efficiency,New Technology).

    Navíc je pro potenciální zákazníky skvělého letounu velmi zajímavé, že podle oznámení Rolls Royce je průměrná spotřeba Trent 1000 Ten i při zvýšeném výkonu motoru, který činí 338 kN tahu, o tři procenta nižší než spotřeba méně výkonné pohonné jednotky Trent 1000 Package B, pohánějící současné, např. japonským státním leteckým dopravcem ANA „létané“Dreamlinery

--
Prameny
http://www.flugrevue.de/de/ziviluftfahrt/fluggeraete/farnborough-b...Farnborough: Boeing fuhrt 787 im Flug vor
http://www.flugrevue.de/de/technik//farnborough-rollr-royce-stellt-trent-1000-ten-vor.96812.htm :Farnborough 2012:Rolls Royce stellt TRENT 1000-TEN vor

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka