Boeing získal objednávku na 150 letadel za téměř 15 miliard USD

13.07.2012

    Farnborough 12. července (ČTK) - Americký výrobce letadel Boeing čtvrtý den aerosalonu v britském Farnborough odhalil velkou objednávku na 150 letadel 737 od americké letecké společnosti United Continental Holdings v katalogové ceně 14,7 miliardy USD (306,5 miliardy Kč). Evropský Airbus dnes získal čtyři objednávky v celkové hodnotě 6,35 miliardy USD.

    Objednávka od amerických aerolinek bude zřejmě i největší objednávkou zveřejněnou v rámci leteckého aerosalonu. Ten končí v neděli. United Continental Holdings vlastní firmu United Airlines a je největší leteckou společností na světě.

    Airbus získal za čtyři dny aerosalonu objednávky, předběžné i závazné, na 115 letadel v hodnotě 16,9 miliardy USD. Předběžné jsou objednávky na 61 letadel za 5,8 miliardy USD a závazné na 54 letadel za 11,1 miliardy USD. Hodnota objednávek Boeingu činí zhruba 43 miliard USD.

 


    Airbus letos výrazně zaostává za Boeingem a také za loňským aerosalonem u Paříže, kdy získal objednávky za rekordních 72 miliard USD. Pokles objednávek však není překvapením vzhledem ke globální ekonomické situaci a loňskému úspěchu modernizovaného modelu pro lety na kratší vzdálenosti A320neo, kterým Airbus předběhl Boeing. Ten se ho nyní snaží dohnat konkurenčním modelem 737 Max.

    Airbus dnes získal objednávku na 20 letadel A321 za dvě miliardy USD od ruských aerolinek UTair. Objednávka je již závazná. Latinskoamerická firma Synergy Aerospace závazně potvrdila svůj záměr koupit devět dálkových letadel A330 v katalogové ceně 1,9 miliardy eur (48,3 miliardy Kč). Airbus se rovněž předběžně dohodl s Middle East Airlines na koupi deseti letadel A320neo za jednu miliardu eur a s irskou leasingovou společnost Avolon na koupi 15 stejných letadel za 1,45 miliardy eur.

    Udávané ceny za letadla jsou katalogové. Zákazníci však obvykle platí cenu nižší, v závislosti na velikosti objednávky, upozorňují agentury AP a Reuters.

    Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže, která bývá vždy v lichých letech. Během minulého aerosalonu u Londýna, který se konal v roce 2010, se uzavřely kontrakty za zhruba 47 miliard dolarů. Loni na sesterské výstavě v Le Bourget u Paříže získaly oba největší výrobci světa objednávky za celkem asi 94 miliard dolarů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka