Airbus získal na aerosalonu první velkou objednávku, Boeing další

11.07.2012

    Farnborough 10. července (ČTK) - Evropskému výrobci letadel Airbus se druhý den aerosalonu ve Farnborough podařilo zajistit první několikamiliardovou objednávku. Boeing ho však opět trumfl další velkou objednávkou na svůj letoun 737. Na nové objednávce deseti strojů se předběžně dohodl i kanadský Bombardier.

    Boeing dnes oznámil, že leasingová firma GE Capital Aviation Services (GECAS) se zavázala koupit 100 letadel 737. Katalogová cena objednávky činí zhruba 9,2 miliardy USD (190,4 miliardy Kč). Objednávka však zatím není pevná, což znamená, že je potřeba vyjednat ještě některé detaily. V pondělí získal Boeing objednávku na 75 letadel 737 za 7,2 miliardy USD od leasingové firmy Air Lease.

    Boeing do svého modelu 737 MAX vkládá velké naděje a doufá, že se mu díky němu podaří sesadit Airbus z pozice největšího výrobce komerčních letadel na světě. Model má být hlavním konkurentem úspornějšího modelu Airbusu A320neo, který se velmi úspěšně prodává.

    Airbus dnes oznámil objednávku od hongkongské společnosti Cathay Pacific na deset letadel na dlouhé vzdálenosti A350-1000. Aerolinky rovněž pozměnily dřívější objednávku, místo 16 letadel A350-900 chtějí stejný počet větších letadel A350-1000. Katalogová cena objednávky činí 4,2 miliardy USD. Letoun A350 je konkurentem letounů Boeing 787 Dreamliner a nejprodávanějšího modelu Boeing 777.

    Kanadská společnost Bombardier dnes podepsala předběžnou dohodu s lotyšskou Air Baltic o koupi deseti strojů CS300 za 764 milionů USD. Objednávka by mohla být zvýšena o dalších deset strojů.

    Letošní aerosalon se koná v době, kdy globální ekonomika vykazuje známky zpomalení a vlády po celém světě v rámci úsporných opatření omezují výdaje na zbrojení. Zpomalení růstu spolu se snížením výdajů vlád je pro letecký průmysl velmi obtížnou kombinací, protože zájem o leteckou dopravu je většinou odrazem globálního ekonomického růstu. Boeing i Airbus sice vidí vývoj poptávky po nových letadlech optimisticky, analytici však očekávají, že letos získají oba výrobci dohromady na aerosalonu objednávky na zhruba 300 až 400 letadel, což bude méně než polovina ve srovnání s loňským aerosalonem, který se konal v Le Bourget u Paříže, napsaly agentury AP a Reuters.

    Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže, která bývá vždy v lichých letech. Během minulého aerosalonu u Londýna, který se konal v roce 2010, se uzavřely kontrakty za zhruba 47 miliard dolarů. Loni na sesterské výstavě v Le Bourget u Paříže získaly oba největší výrobci světa objednávky za celkem asi 94 miliard dolarů, z toho rekordních 72 miliard dolarů připadlo Airbusu. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka