Informační kampaň na letištích poučí cestující, jaká mají práva

04.07.2012

    Praha 4. července (ČTK) - Právy cestujících v letecké dopravě se zabývá informační kampaň, kterou dnes na 30 evropských letištích uskutečnila evropská spotřebitelská centra. Kampaň upozorňuje, na co mají cestující nárok v případě zrušení letu, ztráty či poškození zavazadel. Povědomí o právech cestujících totiž není příliš vysoké, uvedl ředitel Evropského spotřebitelského centra pro ČR Tomáš Večl. Například odškodné za zrušený let může být až 600 eur. Kampaň se letos uskutečnila už podruhé.

    V případě zrušení letu mohou cestující podle Večla požadovat odškodné v rozsahu 250 až 600 eur v závislosti na délce neuskutečněného letu. "Často se ale například stává, že letecké společnosti přeloží odlet ze sedmé hodiny večerní na sedmou hodinu ranní, což fakticky znamená zrušení letu. To ale lidé nevědí, protože letecká společnost tomu neříká zrušení letu, ale prezentuje to jako přesun odletu," řekl Večl.

    Přestože zpoždění nebo zrušení letu nezpůsobila samotná letecká společnost, má ale i tak podle Večla povinnost o cestující pečovat. Měla by jim poskytnout především informace a kontakt s domovem. To jsou služby, které ale málokdo požaduje, protože není obecně známo, že na ně mají cestující nárok, dodal. Dále by měl dopravce cestujícím zajistit ubytování a občerstvení.

    Na náhradu škody mají podle Večla cestující nárok tehdy, pokud zrušení letu způsobil dopravce. Může jít například o technickou závadou na letadle, nebo o jinou komplikaci způsobenou dopravcem. Pokud ji letecká společnost cestujícímu oznámí později než dva týdny před odletem, může od ní žádat finanční kompenzaci.

    Kromě poradenské činnosti pomáhá spotřebitelské centrum cestujícím i při případných mimosoudních sporech. Podle mluvčího Ondřeje Tichoty tak vloni řešilo stížnosti zhruba 400 lidí, třetina z nich se týkala sporů s leteckými společnostmi. Pokud se ale v mimosoudním vypořádání nepodaří stížnost cestujících vyřešit, snaží se centrum lidem radit, jak postupovat soudní cestou, uvedl Tichota. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka