IATA: Růst mezinárodní letecké přepravy osob v květnu zpomalil

03.07.2012

    Ženeva 2. července (ČTK) - Růst mezinárodní letecké přepravy osob v květnu zpomalil na 5,6 procenta z dubnových 7,1 procenta. Přeprava nákladu opět klesla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

    Generální ředitel IATA Tony Tyler dodal, že letecký průmysl nadále zůstává křehký. Pro aerolinky je sice dobrou zprávou pokles cen ropy, ten však přichází spolu s obavami o další vývoj evropské ekonomiky. "Důvěra firem i spotřebitelů klesá. A my pozoruje první známky tohoto ve zpomalení poptávky a slabší obsazenosti. To není dobré pro ziskovost průmyslu," dodal Tyler.

    Podle odhadů IATA by se aerolinky měly letos vrátit k zisku. Ten má činit tři miliardy USD (60,5 miliardy Kč) a příjmy 631 miliard USD.

    Poptávka po osobní letecké přepravě zpomalila růst ve všech regionech, vyjma Blízkého východu. Kapacita přepravy se meziročně zvýšila o 4,1 procenta a obsazenost letadel stoupla na 77 procent ze 75,9 procenta ve stejném měsíci loni. Za pět měsíců je přeprava osob vyšší o 7,5 procenta.

    Mezinárodní přeprava nákladů klesla o 2,2 procenta, ale pokles zpomalil z 4,5 procenta v dubnu. Od počátku roku se snížila o 1,9 procenta. Letecká přeprava nákladu je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace, na globálním mezinárodním obchodu se zbožím se podílí zhruba 35 procenty.

    Celková letecká přeprava osob, včetně domácí přepravy, se meziročně zvýšila o 4,5 procenta a ve srovnání s dubnem se téměř nezměnila. Obsazenost činila 77,6 procenta, což bylo pod dubnovým rekordem 79,7 procenta. Celková přeprava nákladu se v květnu meziročně snížila o 1,9 procenta a ve srovnání s dubnem o 0,4 procenta.

    IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 84 procenty. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka