Za problémy pilotů stíhaček F-22 s kyslíkem možná jsou vesty

15.06.2012

New York 14. června (zpravodaj ČTK) - Americké letectvo možná našlo vysvětlení problémů pilotů jeho nejmodernějších stíhaček F-22 Raptor kvůli nedostatku kyslíku během letu. Podle vyšetřovatelů je - přinejmenším částečně - pravděpodobně způsobují speciální letecké vesty. Informovala o tom televizní stanice CNN.
    Vesty, které výrobce nazval Bojová výhoda, podle všeho brání v dýchání a způsobují ztrátu kyslíku. Původně přitom měly pilotům naopak pomáhat s následky značného přetížení při létání ve stíhačce F-22. Nyní se prověřuje, zda je vesta místo toho neomezuje.


    Svou roli při potížích pilotů může hrát i takzvaná akcelerační atelektáza neboli nevzdušnost plic, při níž orgán nedostatečně okysličuje krev. Stav může nastat, když pilotům stíhaček F-22 Raptor, kteří v kabině dýchají téměř čistý kyslík, při extrémním přetížení částečně zkolabují plicní sklípky. Svědčilo by o tom kašlání, které pronásleduje piloty těchto strojů a které bývá příznakem akcelerační atelektázy.


    Stíhačka F-22 je nejmodernějším a také nejdražším stíhacím letadlem amerického letectva. Často létá v mnohem větších výškách, než ve kterých se letadla obvykle pohybují. Na piloty to klade velké nároky, když se často ocitají v extrémních podmínkách.


    Letectvo nyní přikázalo pilotům, aby sporné vesty nepoužívali. Zároveň podle mluvčího Johna Dorriana pracuje na nápravě. Stanice CNN nicméně podotkla, že problémy s vestami nevysvětlují, proč nedostatkem kyslíku trpěli i někteří mechanici, kteří letadla opravovali na zemi.


    Na problémy pilotů nejmodernějších amerických stíhaček nedávno upozornila televizní stanice CBS News. Letci si v její reportáži stěžovali na silnou dezorientaci a nevolnost. Příčinou mohl být právě nedostatek kyslíku. Letectvo pak začalo problém, se kterým se piloti potýkají již delší dobu, znovu prověřovat.


    Již před rokem přistoupilo k radikálnímu kroku a přikázalo celé letce těchto stíhaček zůstat na zemi. Následné šetření ukázalo, že v předchozích třech letech se vyskytlo 14 případů potíží pilotů, což je podle vědců "neobvykle vysoká a nepřijatelná hodnota". Stíhačky se ale mezitím loni v září vrátily do vzduchu, přestože tak rozsáhlé problémy dosud americké letectvo nezažilo.


    Stíhačka F-22 Raptor je neviditelný letoun, který podle Pentagonu nemá na nebi konkurenci. V palebné síle a manévrech prý překoná jakýkoliv bojový stroj na světě. Letoun nicméně stále čeká na bojové nasazení, protože je určen proti nepříteli disponujícímu pokročilým letectvem. V konfliktech v Iráku a v Afghánistánu tak stíhačka nenašla uplatnění, a dosud proto létá hlavně na výcvikové mise.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka