Gripen: Splnili jsme 100 procent hodnoty offsetového programu

15.06.2012

Praha 14. června (ČTK) - Společnost Gripen International, která české armádě dodala 14 stíhaček, do konce loňského roku vytvořila v Česku offsetové projekty za 25,6 miliardy korun a s předstihem splnila hodnotu svého závazku. Dokončit ale ještě zbývá tzv. přímé offsety. ČTK to dnes sdělil ředitel programu Gripen pro ČR Bengt Littke. Zpětné investice Gripenu do české ekonomiky měly podle smlouvy v letech 2004 až 2014 dosáhnout 25,5 miliardy korun, což je zhruba 130 procent ceny pronájmu stíhacích letadel.


    "Významným okamžikem offsetového programu Gripen byla v roce 2011 akvizice majetku společnosti E-COM ze Slavkova, výrobce virtuálních simulátorů, společností Saab," uvedl Littke. Offsetová smlouva ale požaduje také přímé offsety ve výši nejméně 20 procent hodnoty celkové smlouvy. Na konci loňského roku jejich podíl činil necelých 17 procent. Přímé offsety se vztahují k transakcím v oblasti obranného, bezpečnostního a leteckého průmyslu. Podle Littkeho budou splněny do roku 2014. Celková hodnota offsetů tak bude zřejmě vyšší než částka uvedená ve smlouvě.


    Na konci roku 2011 bylo v offsetovém programu Gripen evidováno celkem 49 projektů. Loni byly schváleny nové transakce za 3,82 miliardy korun. Mezi největší přímé offsety od roku 2004 patří zakázka na montáž a výrobu helikoptér S-76 v hodnotě 2,5 miliardy korun, kterou získalo Aero Vodochody. V kategorii nepřímých offsetů má největší hodnotu kontrakt Brush SEM na výrobu generátorů a energetických zařízení, jehož celková hodnota je 6,9 miliardy korun.


    Podle některých českých firem, které se na offsetech podílejí, však jde mnohdy o formální akt, protože by tyto obchody udělaly i bez zapojení Gripenu. Do offsetů byl započítán například vývoz elektrárenských generátorů firmy Brush SEM za zhruba 1,5 miliardy korun. Brush SEM však dodává veškeré generátory už od roku 2001 mateřské britské firmě FKI.


    Hodnota offsetové transakce se stanovuje jako čistý export vytvořený v souvislosti s danou offsetovou zakázkou, nebo jako čisté tržby z prodeje vlastních výrobků firmy v návaznosti na přímou investici, která se ale do hodnoty offsetů nezapočítává.


    Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen, které vyrábí švédský Saab, za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka