NATO schválilo společné výcvikové vrtulníkové centrum v ČR

21.05.2012

    Chicago 20. května (zpravodaj ČTK) - Severoatlantická aliance na svém summitu v Chicagu schválila vznik společného výcvikového vrtulníkového centra v České republice. Jde o jeden z projektů takzvané chytré obrany čili sdílení obranných kapacit mezi aliančními zeměmi.

    "Je to takový drobný kamínek do mozaiky těch věcí, které se skutečně dají dělat v budoucnosti společně, více na bázi dělby práce. A každá země tak trochu ušetří," řekl ČTK a Českému rozhlasu v Chicagu ministr obrany Alexandr Vondra.

 


    Česko projekt, o němž například loni jednal ve Washingtonu premiér Petr Nečas s americkým prezidentem Barackem Obamou, připravilo ve spolupráci s Chorvatskem. Účastní se jej také Spojené státy. V ČR se pro výcvikové středisko bude využívat základna v Pardubicích, na níž se už nyní cvičí postupně afghánští a američtí piloti. Vedle toho by k dispozici mohly být i trenažéry v Ostravě. Chorvatsko zase nabízí mimo jiné příhodné geografické podmínky pro výcvik.

    Podle ministra obrany Alexandra Vondry se nyní ke společnému projektu chtějí připojit další země, například Slovensko. "Takže se nám to začíná utěšeně rozrůstat, takže to je takový náš příspěvek do chytré obrany," podotkl ministr.

    Doplnil, že výcvikové centrum se zrodilo v Afghánistánu, kde Češi školili tamní piloty dopravních vrtulníků. V Pardubicích se již nyní cvičí i budoucí piloti afghánské armády. V budoucnu by se to spolu s předáváním kontroly nad Afghánistánem tamním silám mělo rozšířit.

    "Oni přišli o celé dvě generace pilotů, oni neměli piloty, a my abychom mohli odejít, tak samozřejmě afghánská armáda i policie musejí mít dostatečně vytrénované svoje vlastní síly, aby byli schopni si zajišťovat bezpečnost sami," řekl Vondra.

    O náklady na projekt se podle Vondry dělí země, které jej zajišťují, ale i další členové aliance. Například jde o Nizozemsko, Norsko či Austrálii. Podle Vondry jde o o částku ve výši jednotek milionů dolarů. Nyní má program zajištěnou podporu zhruba na dva roky.

    Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci v závěru prvního ze dvou dnů summitu NATO uvedl, že aliance celkem schválila dvacítku takových projektů. NATO je považuje za cestu k modernizaci svých sil v čase, kde se jeho členové potýkají s klesajícími rozpočty na obranu. "Země spolupracují, aby dosáhly schopností, na které samotné nemají síly," podotkl generální tajemník NATO.

    V Pardubicích zpráva vzbudila rozporuplné pocity. Obyvatelé města si totiž v minulosti opakovaně stěžovali na hluk z vojenského letiště, podle armády ale nepřekračuje povolené normy. Magistrát provoz letiště ovlivnit nemůže, zřídil proto pro informovanost lidí specializovaný web o dění na letišti. Podle náměstka primátorky Jiřího Rozinka (ČSSD) ale přínos vzniku výcvikového centra převažuje nad negativy. "Mohlo by to mít ekonomický efekt i vliv na zaměstnanost obyvatel," řekl ČTK Rozinek. V neposlední řadě je pro něj výcvikové centrum potvrzením toho, že armáda s letištěm v Pardubicích dlouhodobě počítá, což je také zárukou bezproblémové existence místního sousedního civilního letiště.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka