Londýn se obává dlouhých front na Heathrow během olympiády

02.05.2012

    Londýn 30. dubna (ČTK) - Londýn se obává, že dlouhé fronty u pasové kontroly na nejrušnějším evropském letišti Heathrow znepříjemní přílet návštěvníkům nadcházejících olympijských her. Londýnský starosta Boris Johnson napsal ministryni vnitra Therese Mayové a varoval jí, že situace na letišti by mohla vytvořit "hrozný dojem o Británii".

    Debaty vyvolaly rostoucí fronty a stížnosti, podle nichž museli v poslední době čekat pasažéři ze zemí mimo EU i tři hodiny. Podle stížností fronty způsobovaly zdlouhavé kontroly pasů a víz, stejně jako nedostatek personálu.

 


    Johnson uvedl, že fronty vyvolávají "hrozný dojem o Británii", a vyzval vládu, aby zakročila vzhledem k tomu, že Londýn v červnu čekají oslavy 60. výročí nástupu královny na trůn a především pak koncem července olympijské hry.

    "Pro úspěch těchto událostí je klíčové, aby návštěvníci z celého světa měli příjemné zážitky od začátku do konce pobytu," uvedl londýnský starosta.

    Náměstek Mayové pro imigraci Damian Green dnes při mimořádném vystoupení v parlamentu ujistil, že všechny přepážky imigračních úředníků budou během léta obsazeny. Nedávné fronty přičetl špatnému počasí, které vedlo ke zpožďování letadel a hromadění cestujících.

    Heathrow každý den odbavuje na 190.000 odlétajících i přilétajících cestujících. Británie není v schengenském prostoru volného pohybu osob, takže imigrační úředníci kontrolují průkazy totožnosti i občanů zemí EU. Ještě delší jsou však kontroly u lidí ze států, které mají vůči Británii vízovou povinnost.

    Heathrow normálně funguje na hranici kapacity a během olympiády čeká ještě větší nápor cestujících. Podle Johnsona přiletí na Heathrow asi 80 procent návštěvníků a účastníků olympiády.

    Zákonodárci i majitel letiště, společnost BAA, vyzvali vládu, aby přidali na kontrolách imigrační úředníky. Podle mluvčího vlády chce ministerstvo vnitra v případě potřeby povolat imigrační úředníky v důchodu, stejně jako zaměstnance jiných ministerstev, kteří projdou speciálním školením.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka