ČSA přitvrdily podmínky věrnostního programu

28.03.2012

    Záchranný plán Českých aerolinií (ČSA) se nezastavil ani před věrnostním programem. Letecká firma výrazně zpřísnila podmínky využívání nasbíraných mil, oznámení změny v těchto dnech rozesílá zákazníkům. Mimo jiné jde o omezení spolupráce v rámci aliance Skyteam. Aby cestujícímu nezmizely všechny nasbírané míle, musí alespoň jednou za dva roky letět letadlem ČSA.

    Nestačí už tedy linka některého z aliančních partnerů, za kterou by navíc ČSA musely zaplatit. Jde o trend, který nyní v Evropě může pozorovat řada cestujících. Tvrdá konkurence rozkližuje letecké aliance, partneři si například navzájem nepouštějí cestující do letištních salonků nebo mění princip uznávání mil. Novinkou u ČSA je i to, že platnost každé míle je omezena na 24 měsíců. Pokud klient míle v této lhůtě nevyužije, automaticky se z jeho účtu smažou.
 

 

    Základní změny začnou platit od 1. května. Poté mají členové programu půl roku na to, aby své „staré“ míle (starší než dva roky) nějak využili, jinak o ně přijdou. České aerolinie si od změn slibují lepší obchodní výsledky. Problém ale může být stálé zmenšování sítě linek, což znevýhodňuje věrnou business klientelu.

    „Je naprosto logické a velmi správné, aby u věrnostního programu existovala podmínka, při které si jeho člen alespoň jednou za dva roky zakoupí a použije jeden produkt společnosti, u níž je registrován,“ řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Podle ní se útrata starých mil bude týkat menšiny cestujících, většina jich prý nasbírané body využívá průběžně. Celkem je ve věrnostním programu ČSA přes půl milionu lidí.

    Analytik ze společnosti Cyrrus Jan Procházka aktuální krok Českých aerolinií nekritizuje. „Bonusový klient by měl být ten, který s ČSA opravdu pravidelně létá,“ uvedl Procházka. Zásadní problém ale vidí jinde. Stálé zmenšování sítě Českých aerolinií vede ke znevýhodnění takzvaných business cestujících ve věrnostním programu. Firma tak přestává být síťovým dopravcem první volby. „Primární pro klienta je vždy dostupnost letu, počet přestupů a cena, míle hrají mnohem menší roli,“ doplnil analytik.

    Pokud jde o letecké aliance, považují je ČSA za přežitek. „Žádná aliance není pro malého dopravce, ani pro ČSA, přínosem,“ řekl minulý týden na přednášce pro studenty ČVUT viceprezident Českých aerolinií Jiří Marek. Aliance například musí schvalovat nové plánované linky a brání spolupráci s mimoaliančními partnery.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Salónky

Odpovědět

Datum : 14.07.2012 05:49, Vložil : Lucius

Tak ČSA se opět předvedla v nejhorším možném světle. S platností od 12.7.12 ruší přístup do salónků u aliančních partnerů pro všechny držitele karet, včetně platinových. Zástupce Aeroflotu včera na Šeremetjevu projevil maximum pochopení, dal mi dokonce onen dopis přečíst... Přecházím k Lufthanse.

Největší podraz ČSA na vlastní klienty

Odpovědět

Datum : 30.03.2012 00:12, Vložil : Jarda

Přestože jsem předloni využil 200.000 mil, tak se mi ČSA chystá svévolně ukrást dalších více jak 350.000 mil. Možností jak je v tak krátkém čase využít je málo, jelikož se o stejný krok snaží spousta dalších postižených a na mnoha letech jsou bonusové letenky vyprodané na řadu měsíců...

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka