Počet vzletů a přistání se na pražském letišti sníží o desetinu

23.03.2012

    Praha 22. března (ČTK) - Počet vzletů a přistání se na Letišti Praha v letním letovém řádu sníží o desetinu. Může za to zejména redukce letů u Českých aerolinií kvůli restrukturalizaci firmy. V úhrnu se oznámená kapacita ČSA sníží o více než 30 procent. Na dnešním setkání s novináři to řekl ředitel letiště Jiří Pos. V letním řádu vzroste podíl charterových dopravců, kteří si naplánovali o 11 procent sedadlové kapacity více.

    Nižší počet letů je podle Pose částečně vyvážen skutečností, že dopravci využívají větší letadla. Pokles sedadlové kapacity tak bude o něco nižší, meziročně poklesne o 5,8 procenta. V letním řádu, který platí od 25. března do 27. října, bude letecké spojení zajišťovat 54 dopravců, kteří budou létat do 128 destinací ve 47 zemích světa.


    "ČSA vlivem zmenšování ustupuje z výrazně dominantní pozice, kdy měla téměř 40procentní podíl na výkonech pražského letiště. V loňském roce to bylo 38 procent a očekáváme, že v letošním roce to bude kolem 28 procent," uvedl Pos. Výpadky na konkrétních destinacích se podle něj letišti daří zaplnit jinými dopravci. ČSA si přesto udrží pozici jedničky na ruzyňském letišti, jeho výkony jsou stále dvaapůlkrát vyšší než u největších konkurentů, mezi které patří Lufthansa a Travel Service.

    Vyšší počet letových slotů si letos podle Pose vyžádali charteroví dopravci. Po dvou letech stagnace na charterovém trhu se tak prý objevuje určité oživení. Zájem o letecké dovolené se přelévá z Egypta zejména do Turecka, konstantní zájem zůstává o Řecko a na výsluní zájmu turistů se opět vrátilo Tunisko, dodal.

    Podíl síťových dopravců na letišti v létě poklesne o 12,6 procenta na 61 procent. O necelá tři procenta na 23 procent se podle Letiště Praha zvýší podíl nízkonákladových aerolinek a zbytek připadne na charterové dopravce.

    Mezi nízkonákladovými dopravci je v letošním letním řádu významnou změnou jen omezení letů společnosti Wizz Air. To podle Pose souvisí s přesunem části kapacit tohoto maďarského dopravce do Budapešti, kde pokrývá výpadek výkonu maďarského národního dopravce - společnosti Malév.

    Mezi nové dopravce na pražském letišti se zařadí řecké Aegian Airlines, které budou podle specialisty letiště na rozvoj leteckého spojení Jiřího Vyskoče létat třikrát v týdnu do Atén. Spojení do Sofie zajistí Bulgaria Air, s letadly Holidays Czech Airlines budou z Prahy létat Iceland Express. Dále přibudou aerolinie Belle Air a v jednání jsou i lety nově vzniklé nízkonákladové společnosti Volotea Airlines, která podle Vyskoče plánuje spojení do Francie.

    Nejpopulárnějšími dovolenkovými destinacemi, do kterých bude v létě směřovat nejvíce charterových letadel budou podle Vyskoče turecká Antálye a egyptská Hurghada. K největšímu posunu došlo u Burgasu, který se zařadil na třetí místo. Do pětky nejoblíbenějších destinací se rovněž řadí řecké ostrovy Rhodos a Kos.

    Letiště Praha vloni odbavilo o dvě procenta meziročně více cestujících, celkem 11,79 milionu lidí. Od 5. října se název letiště patrně změní na Letiště Václava Havla - Praha. Návrh na změnu jména ve středu posvětila vláda.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka