ATR se šíří

20.02.2012

Moderní dvoumotorové dopravní stroje ATR, jejichž modely s typovými čísly 42 a 72 vyrábí společně francouzský koncern Aérospatiale a italský Aeritalia, patří na leteckém  trhu strojů pro regionální letecké linky k nejúspěšnějším výrobkům. Důkazem je i nejnovější kontrakt, podepsaný v pátek 17.února na velkém leteckém veletrhu Singapore Airshow.

    Zástupci výrobců tam totiž s místními indonéskými aeroliniemi Lion Air/Wings Air podepsali kontrakt na nákup hned dvaceti sedmi ATR-72 posledního modelu -600. Zajímavé je, že celkově u nich bude operovat již 60 strojů tohoto typu, čímž zmíněné Wings Air patří k jednoznačně nejlepším zákazníkům výrobců. 20 aeroliniemi objednaných ATR 72-500 a 40 ATR 72-600 bude po postupném dodání vozit cestující na indonéských vnitrostátních linkách. Stejné úkoly v této zemi u sesterských aerolinií Lion Air již plní 16 výrobcem dodaných ATR72-500.

    Zajímavé je, že na větších letištích z nich pasažéři přestupují do proudových Boeingů 737-900ER indonéské státní letecké společnosti, obsluhujících mezinárodní linky společnosti. „Zvyšující se počet našich ATR, létajících  na téměř zapomenutých regionálních linkách na velkém množství indonéských ostrovů, umožní významně demokratizovat regionální leteckou dopravu v naší zemi. Díky jejich nasazení na naše vnitřní linky můžeme velmi snížit tarify za letenky a nabídnout našim cestujícím mnoho dalších možností cestování,“, dodává k tomu ředitel obou zmíněných aerolinií Rusdi Kirana. Zmíněnou výraznou demokratizaci mohou tamější cestující očekávat koncem roku 2015, kdy budou dodávky zmíněných strojů v celkové hodnotě 610 milionů dolarů ukončeny. Zajímavé je, že konsorciu ATR se vloni velmi dařilo, neboť na tvrdém leteckém trhu regionálních strojů získalo 157 pevných objednávek, což bylo od 18. srpna 1984, kdy odstartoval první prototyp ATR, dosud nejvíce.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/zivilluftfahrt/fluggeraete/indonesische-...
Enzyklopaedie der Flugzeuge Augsburg, Weltbild Verlag 1994 (heslo Aérospatiale/Aeritalia ATR-42)

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka