Náčelník štábu povolil létání dopravních letadel CASA

14.02.2012

    Praha 13. února (ČTK) - Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek dnes povolil lety dopravních letadel CASA v plném rozsahu, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letouny nesměly létat od konce října, kdy měl jeden z nich poruchu. Výrobce poté pracoval na odstranění závad. Armáda provedla od 6. února zkušební lety, které žádné závady neodhalily.

    Testovací lety měly za cíl ověřit stabilitu navigačních a radionavigačních systémů letounů. "Stroje celkem nalétaly přes 24 hodin a v průběhu ověřovacích letů nedošlo k žádnému zaznamenanému projevu nestability těchto systémů. Na základě výsledků povolil náčelník generálního štábu létání na letounech CASA C-295M v plném rozsahu a v reálném provozu," sdělila dnes ČTK Růžičková.

 

 

    Jeden ze strojů měl koncem loňského října poruchu těsně před přistáním. Přestal mu fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně se pak objevila závada na pravém motoru. Všechna čtyři letadla poté musela zůstat na zemi a zjišťovala se příčina problémů.

    Kontrolní lety nových dopravních strojů povolil Picek na počátku února. Stalo se tak poté, co armáda převzala opravený stroj od výrobce. Poruchy se u letounů CASA objevily již v minulosti. Loni byl jejich provoz pozastaven celkem třikrát. Ministerstvo obrany už v minulosti uvedlo, že když nebudou letouny v bezvadném stavu do konce května, od smlouvy na jejich nákup odstoupí.

    Ministerstvo obrany na konci ledna oznámilo, že kvůli závadám na systémech dopravních letadel vrátí firma EADS jeden stroj L-159 z celkových pěti, za které byl vyměněn jeden dopravní letoun CASA. Další kompenzací ze strany výrobce je podle ministra Alexandra Vondry dodávka náhradních dílů v celkové ceně 4,6 milionu korun.

    Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení. Komise se ale nakonec rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek.

Zdroj ČTK   

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka