Airbus létá ve 4D

13.02.2012

    Zajímavou letovou trasu urazil v pátek 9. února tovární zkušební Airbus 320 firmy Airbus Industries. Na trase Toulouse - Kopenhagen - Stockholm a zpět jej totiž řídil automatizovaný 4D systém řízení letu, který umí bez zásahu orgánů řízení letového provozu nastavit optimální letovou trasu i letový profil tak, aby čas příletu k danému letišti souhlasil s naplánovaným časem, kdy se zde linkový stroj má objevit. V praxi to bude znamenat, že "4D" technikou vybavený dopraní letoun se tak nebude před frekventovanými dopravními letišti dostávat do nežádoucích, nebezpečných a mezi osádkami i cestujícími značně neoblíbených "vyčkávacích" okruhů, které musí kolem letiště absolvovat, než mu bude povoleno dosednutí na dráhu.

 


    4D technologie, testovaná na továrním A320, byla vyvinuta v rámci výzkumného programu Evropské unie SESAR. Její fungování je založeno na automatickém přenosu letových dat, např. zeměpisné šířky a délky stroje a jeho letové výšky a časového snímku pohybu stroje do pozemní sledovací stanice, s níž je na základě dodaných dat automaticky korigován  optimální letový profil letounu. K optimalizování letové trasy systémem 4D pomáhá také na palubách zatím testovaných strojů instalovaný Flight Management System. Další testovací 4D lety budou pokračovat i v letech 2013 a 2014. Na paluby všech civilních strojů, létajících nad značně přeplněným evropským letovým prostorem, 4D řízení letové trasy naplno "vtrhne" v roce 2018, což bude znamenat nejen významné zvýšení bezpečnosti letového provozu pro osádky i pasažéry, ale i mnoho stovek tun ušetřených stále dražších leteckých pohonných hmot a tím i významně snížené množství emisí CO2, vypuštěných dopravními stroji do evropského ovzduší.

Pramen
http://www.flugrevue.de/de/zivliluftfahrt/airlines-flugbetrieb./airbus-...
Airbus testet automatische "4D"-Flugfuhrung

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka