Letecké opravny Malešice zůstanou státní, řekl Vondra

23.11.2011

Letecké opravny Malešice (LOM) zůstanou nadále státním podnikem. Stát je privatizovat nebude, potvrdil dnešním Hospodářským novinám (HN) ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Část majetku LOM včetně lukrativních v Praze Malešicích v hodnotě stovek milionů korun se ale prodá a získané peníze se podle ministra použijí na modernizaci podniku.

    "Rozhodně chceme, abychom podnik udrželi. Je důležité, aby plnil roli strategického podniku pro armádu," řekl HN Vondra. 
    LOM jako jediný podnik v zemích Evropské unie a NATO vlastní všechny potřebné licence a certifikáty pro opravy transportních vrtulníků MI ruské výroby. Ve výzbroji spojenců jich létá téměř 200 a většina z nich bude potřebovat v blízké budoucnosti generální opravy či servis v hodnotě miliard korun. Navíc jsou ve výzbroji i mnoha zemí mimo alianci. 

     Podnik je nyní například blízko získání zakázky v Indii na servis 35 vrtulníků za 1,6 miliardy Kč. Nejprve je ale třeba uzavřít dohodu s Rusy, kteří musí českému podniku schválit, že může opravovat i ruské vrtulníky patřící třetím zemím. Nyní smí LOM spravovat pouze stroje české armády. 
     Smlouva s Ruskem by podle informací HN mohla být podepsána při prosincové návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. LOM Praha by se tak staly obchodní spojkou mezi NATO a Ruskem, které k vrtulníkům dodává náhradní díly. Navíc by jejich podej probíhal přímo mezi státy bez prostředníků. 
   Ministerstvo nyní připravuje výraznou restrukturalizaci podniku. "Máme prostory, které byly v minulosti dimenzovány na mnohem větší letectvo. Téměř třetinu ploch vůbec nevyužíváme, řekl HN ředitel LOM Jindřich Ploch. Podle něj by bylo mnohem vhodnější soustředit podnikové kapacity na základně v Kbelích. Pokud by se nepodařilo smlouvu s Ruskem uzavřít, podnik by se zmenšil ještě výrazněji. 

     Na popud ministerstva proběhl minulý měsíc v podniku audit kvůli podezření, že z něj odtékají peníze. Podle závěru auditorů vznikly škody za desítky a možná až sto milionů korun. Zda šlo o záměr, či nedbalost, by měla určit až policie. Na začátku listopadu pak byli odvoláni dva manažeři podniku. 
     Historie LOM Praha sahá do roku 1915, kdy byl v leteckém oddělení firmy Breitfeld - Daněk vyroben první letecký motor. Firma se později začlenila do Českomoravských strojíren, které se v roce 1927 sloučily s koncernem ČKD. V roce 1989 se Letecké opravny Malešice staly státním podnikem zřízeným ministerstvem obrany. 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka