Aktuálně: Tádžikistán propustil ruské piloty na svobodu

22.11.2011

  Dušanbe/Moskva - Tádžikistán dnes propustil na svobodu ruské piloty, které dříve odsoudil k vysokým trestům do vězení. Změna rozsudku následovala po ostré reakci Moskvy. 
    Ruský pilot Vladimir Sadovničij a jeho estonský kolega ruské národnosti Alexej Ruděnko byli 8. listopadu v Tádžikistánu odsouzeni k osmi a půl roku vězení za nezákonné překročení hranic a údajné pašování. Oba piloti se svými letouny An-72 plnili v Afghánistánu humanitární misi. Při návratu do Ruska letos v březnu přistáli na letišti u Dušanbe, aby doplnili palivo. Tádžické úřady ale oba piloty zadržely s odůvodněním, že k přistání neměli povolení, a letecký motor přepravovaný na palubě označily za kontraband. Zabavily i obě letadla. 
    Rusko považovalo verdikt za nespravedlivý a nehumánní. Diplomacie protestovala a úřady vzápětí začaly po stovkách zatýkat Tádžiky, kteří si v Rusku vydělávají na živobytí; tyto peněžní převody od statisíců gastarbeiterů do vlasti představují podle odhadů skoro dvě pětiny hrubého domácího produktu této chudé středoasijské země. Před tádžickým velvyslanectvím v Moskvě demonstrovali prokremelští mládežníci a zazněly i hrozby zavedení víz či zákazu práce Tádžiků, kteří údajně po Rusku šíří různé nemoci. 

 

Případ pilotů "se nemůže neodrazit na našich vztazích", prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Celý soud s piloty "budí právní pochyby", a tak šéf ruského státu spoléhal na to, že "naši tádžičtí přátelé" ruské argumenty vyslyší. 
    Pod tlakem Moskvy nad případem pilotů převzal "osobní kontrolu" tádžický prezident, aby zahladil roztržku mezi spojenci, a vzápětí prokuratura, která se původně dožadovala ještě tvrdšího trestu, zcela změnila postoj. 
    Prokurátor dnes před odvolacím soudem označil původní verdikt za příliš přísný a neodpovídající závažnosti prohřešku, a tak požádal o snížení trestu na 2,5 roku a následné osvobození pilotů, protože trest si vzhledem k předchozí vazbě a amnestii už odpykali. Vzápětí po vynesení rozhodnutí v tomto duchu Sadovničij poděkoval ruské vládě za své osvobození. 
    Motivy tvrdého potrestání pilotů nebyly zcela jasné, v ruském a tádžickém tisku se vynořily různé spekulace: Dušanbe prý chtělo hlavně zabavit letadla, potřebovalo vyvinout tlak na Moskvu, aby propustila na svobodu zetě tádžického prezidenta odsouzeného v Rusku za obchod s drogami, prý se rozhodlo "dát Rusku přes čenich" ve snaze zalíbit se Američanům anebo si prezident Rachmon chtěl tvrdým postupem vůči Rusům vylepšit popularitu u vlastního obyvatelstva. 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka