Letiště Praha: Hranice 12 milionů cestujících letos nedosáhneme

27.10.2011

Praha 26. října (ČTK) - Letišti Praha se letos patrně nepodaří překročit hranici 12 milionů cestujících. Na dnešní tiskové konferenci k představení zimního letového řádu to řekl vrchní ředitel pro letecký obchod Jiří Pos. Celkový nárůst cestujících nebude v rozmezí tří až čtyř procent, jak se ještě na jaře letiště domnívalo, ale zhruba kolem 2,1 procenta. Vloni společnost odbavila 11,56 milionu cestujících.

Letiště Praha Ruzyně - Terminál 1

Letiště Praha roste, i když ne v takové kapacitě, jako ostatní evropská letiště, připustil Pos. Za nižším nárůstem cestujících jsou zejména snahy o zeštíhlení nejsilnějšího dopravce na ruzyňském letišti, kterým jsou České aerolinie. ČSA v letošním roce zredukovaly sedačkovou kapacitu o 23 procent, uvedl Pos. Přestože počet cestujících ČSA poklesl jen o osm procent, nelze prý toto snížení ihned nahradit.

Na vině je podle Pose rovněž slabší poptávka po dovolených s leteckou dopravou, a tedy i pokles zájmu o charterové lety. Za to prý mohou potíže tradičních turistických destinací - Egypta, Tuniska nebo Řecka. I v zimním letovém řádu lze očekávat další stagnaci poptávky po charterové letecké dopravě, odhadl Pos.

Během zimy by u charterových letů mělo dojít k poklesu sedadlové kapacity o 8,3 procenta, uvedlo Letiště Praha. O 6,4 procenta by se naopak měla zvýšit kapacita u pravidelných síťových dopravců a o 1,4 procenta u dopravců nízkonákladových.

Novinkou v zimním letovém řádu bude pravidelné spojení Praha - Perm, kterou budou jednou týdně operovat aerolinie Tatatarstan Airlines a spojení Praha - Gdaňsk, které zajistí polská společnost OLT Jetair. Během zimního řádu, který platí od konce letošního října do 24. března příštího roku, zajistí spojení do 102 destinací ve 45 zemích světa celkem 52 dopravců včetně charterových. Nejvíce spojů z Prahy bude směřovat do Moskvy (56 týdně včetně charterových letů), na druhém místě bude Paříž (54 letů) a Frankfurt (53 letů).


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka