Jak vybírat počítač pro provozování FS (část 3)

31.05.2010

Ahoj čtenáři článků o simulátorech!

Tak nevím, jestli vás dnes nenaštvu. Budu se totiž stále ještě věnovat počítačům. Když jsem byl malý, otec mne vždycky nutil, ať vše dělám po pořádku a důkladně. Neskutečně mne to točilo. Věkem jsem přišel na to,  že to byly zlaté slova  držím se jich. Budeme tedy postupovat po krůčcích.

Víte zhruba, co je simulátor, víte kde si máte koupit počítač a na co se při koupi zaměřit. Problém je v tom, že každou chvíli za mnou někdo přijde se slovy :“ hele, sem si koupil takovou strojovnu, jedu na tom půl roku a nějak to není ono“.  S železnou pravidelností se jedná o totéž. Sebe umyjeme, byt uklidíme a na počítač – ehm – kašleme. Přitom si vůbec neuvědomujeme, že i počítač potřebuje stejnou péči, jako cokoliv jiného a pokud se o to nestaráme, chátrá to a stárne.

Zkusím vám zcela obecně, za použití odkazů a co nejjednodušeji popsat, kam se obrátit a co dělat, aby vám PC slušně sloužil.  Důvodem je, že každé zpomalení PC má přímý vliv PRÁVĚ na chod simulátoru.

Pojďme po pořádku. Ukážeme si to na Windows XP, jelikož je stále hojně používaný a třeba právě pro FS9 nejvhodnější.

Nainstalujte systém, to je základ. Stáhněte všechny aktualizace a nainstalujte přiložené ovladače tzv drivery.   Mám na mysli ovladače základní desky, grafické karty, zvukové karty a všeho HW, který máte v PC.  Máte?  Teď dávejte pozor!!!. Máte li, shora uvedené spusťte příkazový řádek – start-spustit, a do řádku vepište „msconfig.“  Vyskočí vám tabulka. Vás bude zajímat teď jen jedna její část „Po spuštění“ Napište si někde, které aplikace jsou „zafajfkované“. Tyto aplikace jsou vesměs životně důležité pro chod systému. A teď, proč toto udělat. S instalací různých programů a aplikací, se vám budou snažit některé z nich nastěhovat právě sem. A co to znamená?  Při každém spuštění PC se vám bude načítat do paměti i to, co můžete zcela standartně spustit. Vesměs to bývají různé komunikátory, Nero , Adobe a.t.d.  Pokud zde po instalaci potřebných programů najdete něco jiného, než máte poznamenané, s výjimkou antivirových aplikací zrušte.

To, co vám dále brzdí počítač, jsou služby, běžící na pozadí. Jak se k těmto službám dostat a které vypnout a které určitě ne?

Jak se k nim dostat, je jednoduché. Opět do příkazového řádku  - start-spustit, vepíšete „services.msc“.  Vyskočí vám tabulka služeb s informací o jejich stavu. Rozepisovat se zde, která služba je která a kterou můžete bez obav vypnout, popřípadě u které je to přímo na místě zde není možné. Ale povedený, přehledný a odborně fundovaný návod najdete přímo zde: http://pctuning.cz   

U všech služeb máte napsáno, co znamenají a doporučení, jak s nimi naložit. Pokud si sami nejste jisti, určitě máte v okolí někoho, kdo vám s tím pomůže.

Další úpravou může být nastavení virtuální paměti. Dostanete se k ní takto – Start-Ovládací panely-systém-upřesnit-výkon/nastavení-upřesnit-virtuální paměť-změnit. Počáteční a největší velikost by měli mít stejné hodnoty.  O velikost se vedou spory. Zadejte do GOOGLE heslo: „nastavení virtuální paměti“   Najdete řadu receptů, jak na to.

Máte-li nainstalovaný systém, ovladače, můžete se pustit do instalace potřebných programů.

POZOR!!!!  Zde dochází k dalšímu aspektu, který vám může být přítěží. Instalujte JEN ty programy a aplikace, které budete potřebovat. Většinou je zcela zbytečné instalovat několik přehrávačů,  programů na úpravu fotek a.t.d. Dobře vždy rozmyslete, jestli ty tuny programů nutně potřebujete. Méně v tomto případě je více.  Při instalaci pak dbejte na to, co se vám výrobce onoho programu snaží vnutit. Od zařazení do automatického spouštění, automatických aktualizací, reklam a podobně.  Aktualizaci si uděláte sami, kdy chcete, program spustíte spouštěcí ikonou taky sami.  Proto v rámci vašich možností a schopností vždy raději volte uživatelskou instalaci, tu podrobně prostudujte a volte jen ty součásti instalace, které chcete VY,  nikoli výrobce!!!! 

Pořád mějte na paměti, čím víc toho budete mít nainstalované, tím pomalejší vaše PC bude.

Jako poslední nainstalujte váš simulátor. Udělejte potřebné úpravy, nainstalujte addony. (doplňky).  

Pokud máte hotovo, stáhněte si některý z programů na vyčištění registrů. Jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších je CCLENAER.  http://www.stahuj.cz

Já osobně, ale spíš se zvyku, používám Registry Repair.  Taktéž volně stažitelný zde: http://www.glarysoft.com

Nechte proskenovat.  Z voleb vyberte odstranit a udělat zálohu. 

Nyní je čas všechno pěkně uspořádat. To vám zajistí defragmentace disku. Pro simulátor se osvědčil OO-Defrag. Jeho trial – tj. zkušební 30 denní verzi si můžete stáhnout třeba zde:  http://www.slunecnice.cz

Z nabídek pak vyberte pro simulátor metodu-„podle názvu“

To je zhruba a velmi obecně vše, to nejjednodušší, co můžete udělat proto, aby  vám systém pro FS dobře šlapal.  Na internetu najdete množství návodů,  jak se o systém starat a jak si ho vyladit.  V mém článků ani tak nejde o „PŘESNÝ“ návod, jako na to, ale opět obecně, kde jsou možnosti a kde je hledat.  Jinými slovy, čtenáři ukázat cestu a směr,  a vůbec informovat, že takováto cesta existuje.

K těm nejzajímavějším v češtině patří  PC Tuning, v této sekci: http://pctuning.cz    , nebo v angličtině najdete fůru užitečných rad a informací zde:  http://home.comcast.net

Taktéž zadáním hesla „ladění windows xp“ do Gooogle, dostanete nepřebernou řadu odkazů.

Pokud nemáte žáden čistící prográmek, pravidelně aspoň vyčistěte složky: „Temp“ a „Temporary Internet fines“.  Najdete je takto:

Tento počítač -„C“- Documents and Setting – jméno – Local Settings - „Temp“ a „Temporary Internet files“ Obsah složek , NIKOLIV složku samou!!!!!! odstraňte.

Pokud si s něčím nevíte rady, nejste si jisti, raději se do toho nepouštějte, nebo zkuste známé a kamarády.  Můj článek je motivovaný hlavně tím, že někteří uživatelé mají problémy s výkonností PC odrážejících se pak na výkonu simulátoru. Chci jen poukázat ne jednu z možností, kde může být a  zpravidla bývá „zakopaný pes“, a jak na to.

A hlavně pamatujte:

Veškeré úpravy děláte na vlastní riziko!!! Nenesu žádnou odpovědnost za případné problémy.

A úplně na závěr neopomeňte vlastní čistotu vnitřku počítače. Jendou za půl roku až  rok buď nechte počítač vyčistit odborníky, nebo ho jednoduše vyčistěte sami. V prodejně počítačů zakupte čistý stlačený vzdych ve spray a vyfoukejte veškerý prach. Popřípadě si pomozte malým čistým štětečkem. Buďte opatrní!!! Nezapomeňte předtím vypnout ze sítě!!!

 A pamatujte, že z většiny případů zpomalení PC si děláte sami, přemírou zbytečně instalovaných programů, množstvím zpuštěných procesů a neudržovaným počítačem.

Příště už si povíme přímo něco o vyladění vlastního simulátoru a možnostech různých doplňků (tzv addonů) , které vám pomohou zlepšit grafický vzhled FS, výkon, nebo jen zpestřit zábavu.

Těším se na příště

MARTTY  

http://www.lkmt.cz/      Více o Marttym

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka