Czech Air Force a premiéra AERO L-39NG na Aviatické pouti

30.04.2024

Pardubická Aviatická pouť je pravidelně i místem, kde se prezentuje i Armáda ČR. Stejně tak tomu bude i v letošním dvaatřicátém ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích. Vojáci se návštěvníkům představí po oba dny jak ve statických ukázkách, tak pochopitelně i v letovém programu.

Aviatická pouť se pravidelně koná na vojenském letišti v Pardubicích, a proto nepřekvapí, že skvělá spolupráce s Armádou ČR funguje jak při organizaci, tak při statických a letových ukázkách. Je tomu tak již od prvního ročníku v roce 1991 a ve spolupráci pokračujeme i letos,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. „Rozsáhlou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního programu, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska, ale i vojenští hasiči z pardubického letiště. Součástí pozemní prezentace se stanou i soutěžní aktivity pro děti zařazené do bohatého programu Dětského dne.

Vojáci se představí samozřejmě i v letovém programu. Bezpochyby největším vojenským letadlem bude transportní dvoumotorový stroj CASA 295 z kbelské letecké základny. Ten se s doprovodem dvojice hotovostních letadel JAS-39C Gripen postará o zahajovací průlet. Po průletu se Gripeny oddělí a CASA provede výsadek parašutistů a následně přistane na pardubickém letišti. Poté si budou moci návštěvníci prohlédnout interiér tohoto letounu.

Návštěvníci leteckých dnů tradičně očekávají i sólovou ukázku letadla Gripen z čáslavské základny. Ta nebude chybět ani letos. S Gripenem se na pardubickém nebi představí Ondřej Španko. Jeho ukázka byla již v loňském roce velice dynamická a podle dostupných zpráv do display sestavy pro letošní rok ještě některé prvky upravil a přidal.

Máme se tedy na co těšit a návštěvníky jistě nezklame ani ukázka letadla L-159 Alca. Tento stroj je výrobkem Aera Vodochody a to v premiéře na pardubickém nebi představí svůj nejnovější výrobek cvičný stroj L-39NG. Ten bude prezentován v bloku pardubického Centra leteckého výcviku společně s léty osvědčeným strojem L-39C Albatros. Návštěvníci Aviatické poutě tak jedinečně uvidí jakési střídání generací, protože právě letouny L-39NG v brzké době rozšíří flotilu letadel v pardubickém CLV,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin.


Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

 

Zdroj a foto: https://www.aviatickapout.cz/

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie