Blériot je v Kuněticích

19.02.2024

Další významnou událost zaznamenala Letka Aviatické pouti ve čtvrtek 8. února. Za deštivého počasí byl na letiště v Kuněticích dovezen letoun Blériot XI, který se stane dalším z exponátů v připravované Expozici pardubického létání. 

„Přivezený Blériot není historickým exemplářem, ale novostavbou zhotovenou před přibližně patnácti léty Václavem Vondráškem podle dobové dokumentace. Jedná se o klasické provedení Blériotu XI. To znamená stejného typu, který si na podzim roku 1909 zakoupil ve Francii pardubický rodák Ing. Jan Kašpar.
 
 
V dubnu následujícího roku s ním uskutečnil první lety a stal se tak prvním Čechem létajícím nad českým územím,“ říká vedoucí Letky AP Jan Rudzinskyj a pokračuje: „Dovezený kus zatím nelétal, protože stavitel jej především z důvodu absence vhodného motoru plně nedokončil a věnoval se mezitím dalším projektům.
 
 
Naším cílem je Blériot dokončit a přivést jej do letového stavu na pardubickou oblohu. Prozatím bude vystavován ve smontovaném stavu u příležitosti návštěvních dnů v připravované Expozici pardubického létání.
 
 
Tu připravujeme na kunětickém letišti s podporou Pardubického kraje a zejména hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, který má velké pochopení pro připomínání historie regionu.
 
 
Zpřístupnění Expozice pardubického létání připravujeme v průběhu letošního roku. Z kapacitních důvodů to však zatím bude pouze ve formě návštěvních dnů v předem ohlášených termínech,“ dodává Jan Rudzinskyj.
 
Zdroj a Foto: Jan RudzinskyjAviatická pout

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie