Aviatická pouť již tento víkend 28. a 29. května 2022!!!

25.05.2022

Jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti se v Pardubicích uskuteční již tento víkend 28. a 29. května 2022 a pro návštěvníky je toho i v letošním roce připraveno opravdu hodně, a to jak na obloze, tak v pozemním programu. „I přes složitější podmínky jsme i letos připravili bohatý program. Ten bude po oba dny identický a potrvá pět a půl hodiny,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. „Letový program začneme již v 11.30 vzletem legendárního Blériotu, kterým připomeneme prvního českého aviatika a pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara. Na tuto ukázku naváže jeho současný pokračovatel, přední světový pilot a instruktor v pardubickém Centru leteckého výcviku Martin Šonka, který předvede akrobacii na cvičném Zlinu Z-142 CAF.


Právě na těchto strojích začínají vojenští piloti, sloužící později třeba na Gripenech, jež budou pochopitelně také součástí programu. Jako kontrast s touto moderní proudovou technikou budou moci diváci porovnat ukázku historického proudového stroje MiG-15UTI. Nebude chybět skupina Flying Bulls Aerobatic Team, která poněkud netradičně vystoupí ve dvojici, ale pro diváky to bude zase trochu jiné pojetí skupinové akrobacie. Pochopitelně se předvedou i další piloti z CLV se současnou i historickou technikou.

Z té historické se bude jednat o cvičná letadla Z-381, C-11 a vrtulník Mi-2. Právě historickým strojům je vždy v programu Aviatické pouti věnován dostatek prostoru a nejinak tomu bude i letos. Určitě nezklame skupina letadel s rudými býky na trupu a diváky je netrpělivě očekávána i česká premiéra letadla Sea Fury v pilotáži špičkového pilota Dana Griffitha. Na pardubickém nebi se představí také dvoumotorový Lockheed Electra, ale i cvičný dvouplošník Boeing Stearman z druhé světové války.

Ze stejné kategorie letadel budou i dvouplošníky de Havilland DH.82A Tiger Moth a premiérově i dolnoplošník Miles M.14A Magister. Nesmíme zapomenout ani na varianty cvičných letadel Bücker Jungmann. Nebudou chybět ani komponované scény, jako například záchranná operace známá ze seriálu MASH s vrtulníkem Bell 47 nebo nebeský souboj replik letadel z první světové války.

K správným leteckým dnům vždy patří akrobacie, proto se ještě v jedné ukázce představí Martin Šonka, tentokrát se svou novou Extrou NG. S obdobným typem létá i další světový pilot Petr Kopfstein. Oba dva návštěvníkům Aviatické pouti předvedou na nebi současné pojetí letecké akrobacie a nebude chybět ani autogramiáda. Ve výčtu dalších čísel by se dalo pokračovat, ale o tom, jak pestrý program jsme připravili, se nejlépe přesvědčí již tento víkend návštěvníci Aviatické pouti,“ dodává Jan Rudzinskyj.


Pardubické letiště bude návštěvníkům otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8.00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program. Ten startuje v 10.00 a obsahuje toho opravdu hodně. Zajímavou novinkou se jistě stane prezentace letových simulátorů Virtuální Letecký Svět „DCS World“. Tam návštěvníci názorně uvidí, jak se létá se simulátory a budou moci získat nové zkušenosti. Připravena je pestrá směsice letounů, se kterými bude možné podniknout virtuální vyhlídkový let nad libovolnou krajinou.

Tradiční výstavu vojenské techniky Armády České republiky doplní ukázka dronů systému BRUS z Vojenského technického ústavu. Pro malé i velké budou připraveny nejen precizní RC modely kamionů, ale i skutečné vyprošťovací speciály. Atmosféru leteckého dne vhodně doplní pohodová swingová hudba spojená i s ukázkami tanců. Vše proběhne v rámci několika vystoupení, které budou průběžně probíhat již od 10.00 hodin. Další novinkou v letošním programu, která potěší oko, poškádlí chuťové buňky a nasytí žaludek se stane AIR FOOD Festival – gastro setkání foodtrucků a všech příznivců dobrého jídla a pití.


Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

junkiesmailing@gmail.com

Odpovědět

Datum : 17.06.2022 16:47, Vložil : Sebastian

on this event can a newbie fly a airplane? web designers grand junction

Odpovědět

Datum : 16.06.2022 09:21, Vložil : Jean

MAD FUT 22 Draft & Pack Opener, like the original game, gives you access to a variety of fun daily work systems that may help you gain extra prizes. You may also get some random packs and money using that approach, making the game more engaging and fun. So, if you want to access more complex stuff, you need either trade or complete the required requirements. What's more interesting about MADFUT on PC & Pack Opener is that it has a dynamic accomplishment system that allows you to open packs indefinitely, gaining access to more uncommon packs as a consequence. The content of this sports game is mostly focused on opening packs, and it provides possibilities and circumstances for taking advantage of the packs. Visit Doraemon Repair Shop now!

shhzz

Odpovědět

Datum : 02.06.2022 11:34, Vložil : life link

The blog and data is excellent and informative as well https://computerbusinessbreakthrough.com/

shhzz

Odpovědět

Datum : 02.06.2022 11:32, Vložil : life link

I was just browsing through the internet looking for some information and came across your blog. I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject. Bookmarked this page, will come back for more. https://www.paintedrainbarrel.org/

shhzz

Odpovědět

Datum : 02.06.2022 11:29, Vložil : life link

Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.. https://www.californiapartnership.org/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie