Chotěboř se chystá na srpnové ME v letecké akrobacii

24.05.2017

Po dvanácti letech bude Česká republika hostit evropský šampionát v letecké akrobacii kategorie advanced, který se uskuteční v srpnu na letišti u Chotěboře. Organizátoři očekávají účast zhruba 65 závodníků. Novinářům to dnes řekl předseda organizačního výboru a bronzový medailista z mistrovství Evropy v letecké akrobacii z roku 2005 Jan Adamec.

Zdroj: EAAC 2017 Chotěboř

"Máme dokonce i jednoho 'divokého koně', občana USA. Závodit bude mimo soutěž," uvedl Adamec. Mistrovství Evropy bude letiště v chotěbořské části Počátky hostit od 5. do 13. srpna. Jde o šampionát druhé nejvyšší kategorie advanced, která je nejobsazovanější. V ČR se mistrovství Evropy konalo naposledy v roce 2005 v Hradci Králové.

Evropskému šampionátu bude na letišti v Počátkách předcházet mistrovství ČR od 14. do 18 června. "Chceme českému týmu poskytnout co nejlepší podmínky pro trénink, i proto jsme se přihlásili o pořadatelství mistrovství republiky," uvedl Adamec. Sportoviště pro letecké akrobaty je vyznačeno a už ho zkoušejí první závodníci. Jde o box s rozměry 1000 krát 1000 metrů, který je rovněž 1000 metrů vysoký. "Takže je to taková pomyslná krychle ve vzduchu," přiblížil Adamec.

ME předcházely několikaleté opravy letiště, včetně rekonstrukce travnaté vzletové a přistávací dráhy a vybudování řídicí věže. "Bude to trochu hluková zátěž, to přiznáváme," podotkl Adamec k chystaným závodům. Na letišti se budou konat rovněž tréninkové lety, jimž bude oficiálně vyhrazen týden před evropským šampionátem.

Rozpočet mistrovství Evropy je kolem 5,5 milionu korun. "Minimálně dvě třetiny pokryje startovné závodníků," řekl Adamec. Příspěvek na akci poskytly kraj a město Chotěboř, další peníze získává aeroklub od sponzorů.

Zdroj: ČTK

Fotografie: EAAC 2017 Chotěboř

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka