České stíhačky cvičily na Islandu s námořnictvem útok na loď

14.10.2016

České gripeny na Islandu nacvičovaly s islandským, dánským a francouzským námořnictvem. Trojice českých supersoniků měla za úkol cvičně zaútočit na francouzskou fregatu. ČTK to sdělil Marek Maxim Švancara z české letecké jednotky.

Pět českých stíhaček JAS-39 Gripen je na Islandu od konce září, za úkol mají hlídat islandský vzdušný prostor. V ostrém nasazení jsou čeští letci a pozemní personál od počátku minulého týdne.

Na počátku tohoto týdne se zúčastnili cvičení námořnictev tří členských států NATO. Zapojily se do něj francouzská fregata Languedoc, dánská patrolovací fregata Thetis, nejnovější plavidlo Islandské pobřežní stráže Thor i několik vrtulníků. Cvičení se konalo přibližně 80 km jihozápadně od Islandu, uvedl velitel českého kontingentu na Islandu Jaroslav Tomaňa.

Hlavním úkolem českých letců bylo podle Švancary simulované napadení fregaty Languedoc, která patří mezi nejnovější plavidla francouzského námořnictva. Do služby vstoupila letos na jaře. "Lodě této třídy jsou adekvátně vybavené proti napadení ze vzduchu a právě připravenost jejich osádek mohly u Islandu prověřit české stroje JAS-39 Gripen," poznamenal Švancara.

Piloti si tak procvičili manévry při nízkém letu nad mořem. "Gripeny mají nejnižší hranici letu nad mořem 30 metrů, ale protože nelétáme nad mořem tak často, zvolili jsme bezpečnější variantu s minimální výškou letu 100 metrů," podotkl jeden z pilotů Tomáš Merta.

Během cvičení námořníci trénovali i třeba evakuaci lidí z lodí vrtulníky a motorovými čluny nebo požární poplach.

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační, Pixabay

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka