Do Kunovic dorazil bývalý vládní letoun, po silnici urazil 383 km

25.09.2016

Kunovice (Uherskohradišťsko) 25. září (ČTK) - Po třídenním putování z Prahy dorazil dnes dopoledne do svého nového domova, Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku, bývalý letoun vládní letky Tu-154. Pětačtyřicetimetrový trup stroje, který vozil prezidenty Václava Havla a Václava Klause, vojáky do misí a v únoru 1998 také zlatý tým českých hokejistů z Nagana, absolvoval 383 kilometrů na více než padesátimetrovém návěsu. Jedna z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka nyní aspiruje na zápis do české knihy rekordů.

Desítky tun těžká souprava vyrazila v pátek z vojenského letiště v pražských Kbelích a postupně projela napříč celou republikou až na východ Moravy. V cíli netradiční náklad vítaly davy lidí, nadšenci uspořádali novému muzejnímu přírůstku i slavobránu. "Jsme na místě, Velký přelet je zdárně v cíli. Máme za sebou 383 kilometrů a sto metrů. V Kunovicích nám připravili krásné přivítání. Je to nádherný pocit. Jsme šťastni, strašně unaveni a hrozně se nám ulevilo," řekla ČTK mluvčí projektu Velký přelet Tereza Šírová.

Přípravy na transport vyřazeného letounu trvaly měsíce. Odborníci na demontování jednotlivých částí letounu odpracovali tisíce hodin. Museli se popasovat se stovkami šroubů, nýtů a svorníků, které navíc pojilo i lepidlo. K některým spojům se dostávali přes stísněné palivové nádrže. Pomáhal jim u toho jeřáb, práce ve výšce několika metrů se neobešly bez horolezecké výstroje. V květnu se jim podařilo sejmout svislou ocasní plochu, kýl letadla. "Vzhledem k tomu, že tuto část označuje ruský výrobce za nedemontovatelnou součást letounu, považujeme to za velký úspěch," vzkázali svým fanouškům zástupci muzea na svých stránkách www.museum-kunovice.cz. V posledních měsících se jim podařilo ze stroje odmontovat i křídla.

Slavné "tůčko" létalo společně se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Poté, co bylo letadlo nahrazeno novými airbusy, ho koupilo kunovické letecké muzeum. Svůj nejslavnější let zažilo 23. února 1998, kdy na jeho palubě slavili hokejisté olympijské zlato z Nagana. V den 18. výročí finálového zápasu v Naganu vyhlásili zástupci muzea kampaň, jejímž cílem bylo vybrat peníze na demontáž a převoz letadla do Kunovic. Potřebná částka 400.000 korun byla nakonec několikrát překročena. Přes 1300 lidí poslalo na projekt přes 1,2 milionu korun. Lidé si prostřednictvím příspěvků koupili například i sedačky v letadle, dvě místa v prezidentském salonu i místo druhého pilota.

Převozem do Kunovic práce nadšenců, kteří chtějí stroj zachránit, nekončí. Nyní musí stroj zase složit dohromady. Letadlo by chtěli v muzeu zpřístupnit návštěvníkům v roce 2018. "Bude to velký ruský hlavolam. Na druhou stranu už víme, jak na to a kam co patří. Oproti demontáži máme výhodu," doplnila mluvčí Šírová.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka