V Řecku stávkují letoví dispečeři, letecký provoz zastaven

08.04.2016

Letecký provoz v Řecku se včera zastavil kvůli 24hodinové stávce letových dispečerů. Ti se připojili ke stávce zaměstnanců veřejného sektoru proti reformám v oblasti sociálního zabezpečení, které po Řecku v rámci takzvaného třetího záchranného programu požadují zahraniční věřitelé. V Řecku tak mimo jiné zůstaly zavřené školy, státní nemocnice poskytují pouze neodkladnou péči a rozhlas a televize nevysílají žádné zprávy.


Do stávky vstoupili také zaměstnanci ministerstev, finančních úřadů a dalších státních institucí, informují tiskové agentury. Mluvčí pražského ruzyňského letiště Marika Janoušková řekla, že na dnešek nebyly naplánovány žádné lety mezi Prahou a řeckými destinacemi, stávka řeckých letových dispečerů se jich tedy nedotkla. Stávka má skončit dnes o půlnoci místního času. Podle agentury AP mezinárodní letiště v Aténách zůstalo dnes zavřené a aerolinky musely zrušit lety.

 

Stávka přichází v době, kdy Atény jednají s věřiteli o dalších úsporných opatřeních ve výši 5,4 miliardy eur (146 miliard Kč), které jsou součástí třetího záchranného balíku Řecka ve výši 86 miliard eur. "Naše stávka je jen na rozehřátí, pokud vláda předloží zákon s opatřeními (parlamentu), budeme stávkovat 48 hodin," uvedl člen výkonné rady odborového svazu státních zaměstnanců ADEDY Odyseas Drivalas. "Zaměstnanci již od začátku krize přišli o téměř polovinu svých příjmů, neunesou další zátěž. Akcemi odborů můžeme přinejmenším vyvíjet (na vládu) tlak," dodal. 

 

V pátek by měli vstoupit do stávky zaměstnanci přístavu na protest proti plánovanému prodeji největšího přístavu zemi, Piraeus, čínské firmě. Privatizace je součástí programu záchrany řecké ekonomiky, napsala agentura Reuters. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka