Pardubice předběžně schválily finacování letištního terminálu

04.03.2016

Pardubice dnes předběžně schválily záruky a způsob financování stavby letištního terminálu. Radnice by měla mimo jiné ručit směnkou. Rozhodla o tom dnes většina zastupitelů. Definitivní verze bude na programu v dubnu.


Společnost East Bohemian Airport, kterou město ze dvou třetin vlastní, se bez úvěru neobejde. Investici má splácet společnost East Bohemian Airport (EBA), kterou také ze třetiny vlastní kraj. Město bude ručit ve výši svého podílu směnkou. Kraj zaplatí třetinu nákladů ze svého rozpočtu a EBA mu bude půjčené peníze splácet. Banka rovněž požaduje zástavu pozemků a budoucí stavbu. Pozemky musí město na firmu teprve převést.

 

 

EBA možná již příští týden vybere stavební firmu, která terminál postaví. Dvanáct uchazečů nabídlo cenu od 256 do 308 milionů korun. Nabídky odpovídají stanovenému limitu 300 milionů korun. Projekt se musel zlevnit, protože loni firmy nabízely ceny okolo 400 milionů korun. Podle primátora Martina Charváta (ANO) terminál bude i přes zlevnění moderní, odbaví více letadel v jednom čase a najednou cestující z schengenského prostoru i mimo něj.

 

Pardubické letiště loni i předloni zaznamenalo velký úbytek ruské klientely. Loni přepravilo méně než 58.000 cestujících, což představovalo meziroční pokles o více než 60 procent. Nový terminál má podle zastánců stavby negativní vývoj počtu pasažérů zvrátit. Bude mít kapacitu až čtvrt milionu lidí ročně.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka