Let ruských bombardérů okolo Británie byl podle Moskvy úspěšný

15.04.2015

Moskva dnes za úspěšný označila úterní let dvojice ruských bombardérů, které přiměly Británii vyslat své stíhačky Typhoon, aby ruské stroje odehnaly od britského vzdušného prostoru. "Trasa letu vedla nad mezinárodními vodami Barentsova moře a Atlantiku. Posádky bombardérů Tu-95MS doplňovaly palivo ve vzduchu od létajících tankerů Il-78. Let trval více než 15 hodin. Při některých úsecích letu hlídkující stroje provázely britské stíhačky Typhoon a dánské F-16," řekl agentuře TASS mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov. 

   

Zdůraznil, že ruské bombardéry nenarušily vzdušný prostor Velké Británie. "Říkají tomu zachycení (bombardéru stíhačkou), ale my tomu prostě říkáme doprovod. Je to normální praxe," řekl generál Konašenkov. Upozornil, že bombardéry provázely také ruské přepadové stíhačky MiG-31. 

 

   

Británie v úterý vyslala své stíhací letouny typu Typhoon, aby zahnaly dva ruské bombardéry, které se přiblížily těsně k britskému vzdušnému prostoru. Britské ministerstvo obrany neupřesnilo, kde stíhačky vyslané ze základy ve skotském Lossiemouthu zasahovaly. Neuvedl ani to, kolik letounů bylo k ruským strojům vysláno a jak Rusové reagovali. 

   

Britové také v úterý sledovali plavbu ruských vojenských lodí Lamanšským kanálem. Konvoj vedený protiponorkovým torpédoborcem Severomorsk podle velení ruské flotily směřoval z Biskajského zálivu do severovýchodního Atlantiku, kde se zapojí do cvičení protivzdušné a protiponorkové obrany. Svou stálou základnu v ruském Severomorsku na Kolském poloostrově opustil konvoj loni v listopadu. 

   

"Rusko se snaží ukázat, že vlastní potřebné síly k vedení války," usoudil podle AFP britský expert na Rusko James Nixey z analytického střediska Chatham House. Nejedná se podle něj o nějakou předehru války, ale o připomenutí, že Rusko neztrácí na vojenské síle. 

   

Zatím poslední operace ruských ozbrojených sil v Lamanšském průlivu skončila letos na přelomu ledna a února diplomatickým sporem. K ruským letounům, které se tehdy přiblížily k britskému vzdušnému prostoru, vzlétly britské Typhoony. Britské úřady kvůli údajně nebezpečnému incidentu odkláněly lety civilních strojů. Londýn si pak předvolal ruského velvyslance, aby přelety vysvětlil. 

   

Britský tisk spojoval incident se spekulacemi, že na palubě ruských letounů mohly být jaderné střely schopné zničit britské ponorky Vanguard vyzbrojené mezikontinentálními balistickými raketami Trident. Moskva ale pověsti o jaderných zbraních popřela. 

   

Podobné ruské lety a plavby, které zdroje NATO označují za provokační, zesílily po loňské ruské anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny. Například v březnu se přiblížily k hranicím lotyšského vzdušného prostoru čtyři ruské stíhací a dva dopravní vojenské letouny. Proti nim ihned vzlétly letouny NATO. 

   

Spojené státy v neděli oficiálně protestovaly proti leteckému incidentu, při němž ruská stíhačka Su-27 letěla nad Baltským mořem nebezpečně blízko amerického průzkumného letounu a téměř se s ním srazila. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka