Americké letecké síly trápí nedostatek pilotů pro drony

28.01.2015

V mnoha amerických vojenských akcích v Íráku, Afghánistánu, Pákistánu, Sýrii a dalších zemích se používají bezpilotní letouny. Strojů má americká vláda dostatek, co ale chybí, jsou jejich piloti. Ti jsou v bezpečné vzdálenosti od místa vojenské akce a ovládají drona na dálku. Jejich počet ale není dostatečný a piloti dávají často výpověď. Náčelník štábu U.S. Air Force Mark Welsh v rozhovoru pro zpravodaj NPR komentuje současnou situaci a uvádí důvody, proč piloti s prací končí.   

 

Americká armáda se potýká s nedostatkem pilotů pro drony právě v době, kdy vzrůstá počet bezpilotních zahraničních misí. Ročně odchází z takových misí 240 pilotů dronů, ale pouze 180 nových přichází. Důvodů neustálých úbytků pilotů je více. Mnozí odcházejí z důvodů psychického vyčerpání, kdy je pro ně náročné skloubit život pilota letounu s jejich rodinným životem. Přes den piloti bojují ve válečných misích a v noci jsou se svou rodinou.

 

I pracovní podmínky jsou nepředstavitelně náročné. Pracuje se obvykle šest až sedm dnů v týdnu minimálně 12 hodin za den. A piloti se nedokáží dostatečně zotavit z práce. Další den ráno pokračují v misi. Pracovní podmínky se jen tak nezmění a to je hlavní problém. Noví uchazeči o práci se nehrnou.

 

 

Dalším aspektem, kvůli kterému piloti opouštějí svoje pozice, je množství zodpovědnosti, kterou s sebou práce přináší. I když piloti nejsou v normálním boji, stejně musí mnohdy rozhodnout o životu či smrti lidí. Nic v této práci není bez rizika.

 

Mnohdy sledují jediného člověka několik měsíců a mohou si vytvořit jistou citovou vazbu. I když jsou tedy tisíce mil vzdálení od bojového místa, psychicky se na nich jejich práce hluboce podepisuje.

 

 

Bezpilotní letouny se začínají používat i v jiných oborech. Záchranáři je využívají například při hlídání pláže. Dron dokáže topícímu se hodit záchranný kruh. Další využití je třeba při hlídání ohrožených druhů zvířat. Dron dozoruje, aby pytláci zvířata nelovili. V opačném případě dokáže upozornit hlídku. 

 

Zdroj: NPR, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka