VIDEO: Bezpilotní letouny jsou budoucností záchranářství

26.01.2015

Člověk v průměru potřebuje 90 sekund na to, aby doplaval k tonoucímu vzdálenému 75 metrů od pláže. Dron takovou činnost zvládne za 22 sekund. A právě i rozdíl jedné minuty může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Bezpilotní letoun speciálně navržený pro práci záchranáře a dozorce na pláži je budoucností záchranářů v mnoha oborech. Na jeho rozvoj se zaměřilo již množství států, které doufají v široké množství využití. 


Jedním z prototypů drona záchranáře je Pars, bezpilotní letoun vyrobený v laboratoři RTS LABS v Íránu. Tonoucímu hodí záchranný kruh, kterého se chytne. Na místo potřeby doletí mnohem rychleji než člověk a může sloužit i jako strážce pláže. Když někdo odplave příliš daleko, dotyčného upozorní, že se má vrátit zpět. Part je také natolik chytrý, že po skončení jeho mise sleduje zpětně svůj GPS signál a sám se dopraví bezpečně domů bez nutnosti lidského vedení. 

 

 

U dronu je možnost dalších vylepšení, jako například přidání kamery snímající pohyb v noci či zvýšení kapacity pro přepravu záchranných kruhů pro tonoucí až na množství tří kusů. Přidáním přistávacích zařízení vhodných na vodní plochu by mohl v budoucnosti tonoucího z vody i vytáhnout. Současný prototyp může letět na jedno nabití až deset minut a dokáže vyvinout rychlost 7,5 metrů za sekundu. Může se tak používat na mise s radiusem 4,5 kilometru. 

 

Dron Aerobot Ring od Surf Life Saving Australia je zase jiným příkladem drona záchranáře. Dokáže letět 15 minut a unese zátěž v hmotnosti 7 kilogramů. Je vybaven kamerami a záchrannými kruhy, které může hodit tonoucím.

 

 

Má také nainstalovanou sirénu, kterou může varovat před hrozícím nebezpečím ve vodě, jako jsou například žraloci. Ty sám odhalí díky speciálním kamerám. 

 

Zdroj: RTS Incubator

Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka