Rus podezřelý z únosu letadla zůstane dál ve vazbě

23.01.2015

Rus Jevgenij Rotstein je podezřelý z pokusu o únos letadla na cestě z Moskvy do Ženevy v roce 2006. Opilý se dobýval do pilotní kabiny a tvrdil, že nechá stroj explodovat. Letadlo uselo nouzově přistát v Praze. Soud nově rozhodl, že Rus musí zůstat dál ve vazbě. 


Ruský občan Jevgenij Rotshtein, který je podezřelý z pokusu o únos letadla na cestě z Moskvy do Ženevy v roce 2006, kdy musel letoun nouzově přistát v Praze, zůstane ve vazbě. V neveřejném jednání o tom dnes rozhodl pražský městský soud. Muže loni v říjnu na žádost úřadů vydala Velká Británie do Česka, odkud uprchl před vydáním do Ruska. Muž je obžalovaný z ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla. Hrozí mu až 15 let vězení. 

   

Rozhodování o vazbě provázela přísná bezpečnostní opatření. Podezřelého k soudu přivedli zakulení členové vězeňské služby, kteří byli ozbrojeni samopaly, na sobě měli neprůstřelné vesty. 

 

   

Podle advokáta Adama Černého jeho klient zůstane ve vazbě, protože se soud a obává, aby neutekl. Proti rozhodnutí soudu hned podal stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. Podle něj další útěk jeho klienta nehrozí a chce s justicí spolupracovat. "Klient má po těch osmi letech zájem, aby se ta věc vyřešila," řekl ČTK a Českému rozhlasu Černý. 

   

Podle advokáta ani do jiné země nemůže, protože kromě Česka a Velké Británie by byl z jiných států nejspíše vydán k trestnímu řízení do Ruska. "Klient nemá jiné možnosti a jiné prostředky, než čekat v České republice, jak soud dopadne," zdůraznil Černý. 

   

České soudy vydaly na Rotshteina, který se dříve jmenoval Dogajev, v únoru 2013 mezinárodní zatykač. Městský soud také loni v prosinci obdržel od státního zastupitelství obžalobu. 

   

Podle spisu v roce 2006 tehdy dvaatřicetiletý bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva Dogajev letěl se společností Aeroflot s rodinou na oslavy konce roku do Švýcarska. Na palubě byl silně opilý a údajně se domáhal přistání v Káhiře. Chtěl se dostat do pilotní kabiny a vyvolal rvačku. Údajně také tvrdil, že nechá stroj explodovat. 

   

Posádce s dalšími lidmi se ho podařilo zneškodnit a převzala si ho česká policie. Stroj kvůli tomu musel nouzově přistát na ruzyňském letišti. 

   

"Klient to vnímá jako nešťastnou událost, která byla způsobena léky na bolest zad s kombinací se značným množstvím alkoholu," uvedl Černý. Podle něj dostal alkohol také od obsluhy v letadle a nebyl schopen vnímat ani řídit letadlo. "Ten incident byl nešťastný," dodal Černý. 

   

Dogajev byl pak dva roky v Česku a složil dvě milionové kauce, aby se dostal z vazby. Soud v září 2008 rozhodl o jeho vydání do Ruska. Na termín odletu 24. září se ale nedostavil, protože odcestoval do Británie. V prosinci 2008 ho zatkla tamější policie. Zpočátku byl ve vydávací vazbě, odkud měl putovat do Ruska. Britské úřady ho ale nevydaly. 

   

Nakonec se z vazby dostal, musel ale nosit monitorovací náramek, který mohl později sundat. V roce 2011 dostal v Británii azyl. Poté, co na něj soud vydal mezinárodní zatykač, jej Britové poslali loni 21. října do Česka. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka