Dva malajsijští chlapci žalují leteckou společnost zmizelého Boeingu

31.10.2014

Dvě malajsijské děti, jejichž otec cestoval na palubě letadla, které zmizelo s 239 lidmi na palubě 8. března na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, podaly dnes prostřednictvím právníků žalobu na společnost Malaysian Airlines a na malajsijské úřady. Jedná se o první soudní spor v souvislosti s incidentem, napsala agentura AP. 

Rodina viní oddělení civilního letectví, že se nepokusilo kontaktovat v odpovídajícím čase letadlo poté, co stroj zmizel z radarů. Leteckou společnost Malaysian Airlines viní chlapci z toho, že podle nich nepodnikla náležitá opatření k zajištění bezpečnosti letu. V žalobě jsou zmíněni rovněž šéf civilního letectví a imigrace, šéf vojenského letectva a malajsijská vláda, kteří se podle žalující strany dopustili hrubé nedbalosti. 

"Čekali jsme osm měsíců. Mluvili jsme s různými experty a jsme přesvědčeni, že máme dostatečné důkazy. Velké letadlo, které se ztratí v technologickém věku, je něco nepřijatelného," prohlásil právník hochů Arunan Selvaraj. 

Chlapci ve věku 13 a 11 let žádají odškodné za duševní utrpení, citové strádání a ztrátu podpory po zmizení jejich otce Jee Jing Hanga. Ten podnikal v oblasti internetu a vydělával měsíčně téměř 5200 dolarů, napsala agentura AP. 

Skoro dvě třetiny pasažérů letu 370 pocházely z Číny. Číňan Steve Wang, jehož matka byla v letadle, uvedl, že mnoho podobně postižených čínských rodin si najalo právníky. Podle něj ale žádná z nich se zatím neobrátila k soudu se žalobou. 

Předpokládá se, že Boeing 777 se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy. Trosky letounu se ale ani po osmi měsících nenašly, což podle expertů soudní případ komplikuje. "Bude to těžké, protože letadlo stále nebylo objeveno. Když není známá příčina zmizení, zůstává vše ve velmi spekulativní rovině," řekl právník Jeremy Joseph, který se specializuje na oblast letectví. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka