Kniha Ace the Technical Pilot Interview pomůže pilotům s přípravou na pohovor

28.11.2014

V tomto článku se chci věnovat další knize, která Vám může výrazně pomoci s přípravou na pracovní pohovor. Touto knihou je Ace the Technical Pilot Interview, přičemž se jedná, jak částečně napovídá název, o publikaci zaměřenou výhradně na teoretické znalosti, na které může být uchazeč o práci pilota během pohovoru tázán.

 

Jak již bylo zmíněno, předmětem otázek a odpovědí je ATPL teorie, ta v knize však není pokryta zcela kompletně. U pohovoru nikdo nebude očekávat, že si pamatujete všechny teoretické předměty na 100% (ačkoliv byste jimi rozhodně neudělali špatný dojem), a proto ani tato kniha neobsahuje všechny detailní znalosti, naproti tomu shrnuje zásadní vědomosti, kterými by měl každý adept na práci profesionálního pilota disponovat.Při teoretické části pracovního pohovoru však nejsou zásadní pouze samotné znalosti, ale také schopnost příslušné téma jasně a srozumitelně vysvětlit.

 

Zde pro příklad několik otázek:

 

Jak se projeví umístění těžiště letadla mimo stanovené limity?

 

Co to je kritické Machovo číslo?

 

Jaké jsou chyby DME?

 

Z jakých částí se typicky skládá EFIS?

 

Jaký je vztah rychlostí Vmcg a V1?

 

Popište průběh teplé fronty a charakteristické počasí.

 

Jaké kroky učiníte při otravě oxidem uhelnatým?

 

Kniha je sestavena formou otázek a ukázkových odpovědí, díky čemuž lze (na rozdíl od klasických učebnic) získat přehled o tom, jaké odpovědi jsou od Vás očekávány. Samozřejmostí je přehledné rozdělení otázek dle tématu. Zásadní nevýhodou této jinak velice zdařilé publikace jsou chyby v některých odpovědích (které však nejsou příliš časté). Některé jsou průběžně odstraňovány v novějších vydáních, o dalších se lze informovat v internetových diskusních fórech pro piloty, kde, vzhledem k vysoké popularitě této publikace, lze nalézt vlákna zaměřená právě na chybné odpovědi a jejich opravy. Další, leč méně závažnou nevýhodou, je poměrně malé množství grafů, ilustrací a obrázků, jež by mnohdy výrazně usnadnily pochopení dané problematiky.

 

Knihu Ace the Technical Pilot Interview považuji za velice zdařilou a vhodně sestavenou. Doporučuji ji jako zdroj elementárních znalostí jak pro možnost rychlého zopakování teorie (například při situaci, kdy obdržíte pozvání na pohovor, jež se má konat za týden, a máte pocit, že si nepamatujete nic složitějšího, než k čemu mají letadla vrtule) tak pro průběžné udržování vědomostí, pokud na pozvání k pohovoru teprve čekáte. O užitečnosti této publikace svědčí její vysoká oblíbenost mezi piloty
a skutečnost, že se jedná o součást knihovny značné části letců hledajících práci.

 

Zdroj: Jan Kodad, instruktor Flying Academy

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka